Рябікін Павло

Рябікін Павло

Народний депутат України III, IV, VII скликань, віцепрем'єр-міністр України – міністр з питань стратегічних галузей промисловості з листопада 2021 року

Рябікін Павло – однокурсник Порошенка, Саакашвілі та Єрмака, колишній посол України в Королівстві Данія, ексзаступник голови КМДА і Міністра транспорту та зв’язку України, генеральний директор аеропорту "Бориспіль" з 2017 по 2020 рік, один з кращих менеджерів України по версії бізнес-порталу "Delo.ua". З 4 листопада 2021 року очолив Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України.

Місце народження

Народився 6 червня 1965 року в місті Києві.

Освіта

 • 1989 рік - Павло закінчив факультет міжнародних відносин і міжнародного права в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка (КНУ) і отримав диплом юриста-міжнародника. Був однокурсником п'ятого президента Петра Порошенка, Міхеїла Саакашвілі, Андрія Єрмака і багатьох інших політиків.
 • 1987 рік – по програмі обміну студентів проходив стажування у Лейпцизькому університеті.
 • 1992 рік – закінчив аспірантуру в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
 • 2000 рік – навчався в аспірантурі Інституту міжнародного права Кільського університету за фахом "Міжнародне та приватне право".

Родина

Батько – Борис Рябікін, працював головним режисером Київського театру оперети, а згодом Одеського оперного театру.

Дружина – Галина Рябікіна, активно займається ресторанним бізнесом. Їй належать ресторани "Маячок", "Sanpaolo", а також кафе "Імбир". Крім того, вона співзасновниця кількох підприємств:

 • ТОВ "Ліонгруп" (50%, гуртова торгівля товарами господарського призначення);
 • ТОВ "Верона-Арт" (90%, надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна);
 • ТОВ "Асіменія" (40%, діяльність ресторанів, надання послуг харчування);
 • ТОВ "Крассула нова" (50%, виробництво виробів з деревини, виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння).

Донька – Анна Лазаревич, закінчила навчання у Великій Британії та теж займається в Києві ресторанним бізнесом. Вона є власницею джин-бару "Gimlet".

Трудовий шлях

 • 1983 - 1985 роки - відслужив дійсну строкову службу в Радянській Армії.
 • 1989 – 1992 роки - працював юристом-консультантом "Юрзовнішсервіс".
 • 1992 – 2000 роки - адвокат Київської міської колегії адвокатів. Крім того, протягом шести років був членом правління авіакомпанії "Експрес-авіа", відповідав за фінансові та юридичні питання. Компанія була зареєстрована та здійснювала свою діяльність у Шарджі (ОАЕ). Займалася вона вантажоперевезеннями з Еміратів до країн СНД.
 • Згодом отримав посаду юридичного консультанта в ТОВ "Василь Кісіль і Партнери". Тоді ж познайомився з братами Кличками.
 • 2000 – 2005 роки – Рябікін був народним депутатом III та IV скликань.
 • 2005 – 2006 роки – достроково склав повноваження депутата ВРУ й отримав посаду заступника міністра транспорту та зв'язку України. Відповідав за морський та річковий транспорт, а також за авіацію.

Рябікін Павло (фото: facebook.com/rjabikin.pavel)

 • Одночасно очолював наглядову раду авіакомпанії МАУ. Тоді ж входив до наглядової ради авіакомпанії "Аеросвіт". Крім того, як заступник міністра, опікувався профільною діяльністю аеропорту ”Бориспіль”.
 • 2006 - 2009 роки – після зміни уряду втратив посаду в міністерстві та влаштувався заступником директора ТОВ “Рекреаційно-оздоровчий центр “Зелений порт”.
 • Липень 2009 – квітень 2010 року – Віктор Ющенко призначив Рябікіна Надзвичайним та Повноважним Послом України у Королівстві Данія. Був відкликаний і повернувся в Київ після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах.
 • 2010 – 2012 роки – знову працював заступником директора ТОВ “Рекреаційно-оздоровчий центр “Зелений порт”.
 • 2012 рік – втретє отримав мандат народного депутата. Працював у парламенті до липня 2014 року.
 • 2014 – 2015 роки – призначений заступником голови КМДА з питань будівництва. Відповідав за роботу земельного і архітектурного департаментів, а також департаменту житлового забезпечення. У вересні 2015 року Рябікін був звільнений з посади "за власним бажанням". Проте громадські активісти інформували, що Рябікіна звільнили через надання самому собі земельної ділянки в столиці. Після звільнення Рябікін все одно залишився при Кличку в статусі радника з питань будівництва.
 • 2015 – 2017 роки – знову оформився на власне підприємство ТОВ “Рекреаційно-оздоровчий центр “Зелений порт”.
 • Грудень 2016 року – переміг у конкурсі на посаду генерального директора аеропорту "Бориспіль".

Рябікін Павло (фото: facebook.com/rjabikin.pavel)

 • 2017 – 2020 роки – очолював роботу головного українського аеропорту.
 • В жовтні 2020 року – уряд визнав Рябікіна переможцем конкурсу на посаду керівника Державної митної служби.
 • Листопад того ж року – Кабінет Міністрів затвердив Павла Рябікіна на посаді голови Держмитслужби.

Політична кар’єра

Аналіз політичної діяльності Рябікіна дозволяє стверджувати, що кар’єра політика-парламентаря його не особливо приваблювала. А депутатський мандат був потрібний лише для отримання більш впливової посади у виконавчій владі. Так, парламентар двічі складав повноваження нардепа заради посад заступника міністра і заступника голови КМДА.

2000 рік – Павло Рябікін переміг на проміжних парламентських виборах по округу №130 в Миколаївській області, як самовисуванець. У Раді залишився позапартійним, але змінив дві фракції.

2002 рік – знову був обраний до Верховної Ради на чергових виборах по 131 виборчому округу, як мажоритарник. Кочував по фракціях і депутатських групах: "Єдина Україна", "Народовладдя", "Демократичні ініціативи", "Центр", "Наша Україна". Склав депутатський мандат в 2005 році заради посади заступника міністра транспорту та зв’язку України.

2012 рік – давній товариш Рябікіна Віталій Кличко включає його до виборчого списку своєї партії і Павло втретє стає нардепом. Його обирають членом Парламентської асамблеї Ради Європи. Але через два роки парламентар вдруге склав мандат заради керівництва столичним будівництвом та земельними ресурсами. Працюючи заступником міського голови Рябікін в 2015 році очолював виборчий штаб Кличка на місцевих виборах.

В 2020 році чиновник балотувався до Київської міської ради по списку партії "УДАР", але показник його підтримки киянами виявився недостатнім для отримання мандату.

4 листопада Павло Рябікін очолив Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України.

Критика та скандали

Експерти та громадські активісти вважають Павла Рябікіна "генієм тіньових схем",   за допомогою яких здійснюється виведення грошових коштів з України за кордон та їх легалізація. За інформацією ЗМІ, особливо активно Рябікін займався цією діяльністю у часи Павла Лазаренка. Свою допомогу в цьому питанні він також надавав Юхиму Звягільському, Костянтину Жеваго, Ігорю Бакаю та іншим. Журналісти писали, що в чиновника у Швейцарії є юридична фірма, через яку кошти і виводяться у банки цієї альпійської республіки.

Портал "Антикор" вказував, що працюючи у міністерстві транспорту і зв'язку, службовець мав нелегальний бізнес у Миколаєві. Крім того, його підозрювали у тому, що він особисто контролює видобуток піску на одному з кримських піщаних кар'єрів поблизу Євпаторії.

Столичні активісти вказували правоохоронним органам, що на посаді заступника голови КМДА Павло Рябікін реалізував багато "схем" нелегального заробітку на оформленні дозволів житлового будівництва, легалізації МАФів тощо. Також чиновник відзначився тим, що виділив землю самому собі і допоміг опальному Сергію Льовочкіну отримати у володіння столичні землі, які до цього перебували в комунальній власності.

У липні 2017-го міністр інфраструктури Володимир Омелян подав до уряду подання на звільнення Рябікіна у зв'язку зі зривом контракту на польоти ірландської авіакомпанії "Ryanair". Компанія оголосила, що через дії аеропорту "Бориспіль" не буде виконувати рейси в Україну. Директора аеропорту звинуватили у розголошенні конфіденційних умов договору, проте він залишився на своїй посаді.

Рябікін Павло (фото: facebook.com/rjabikin.pavel)

У декларації Рябікіна за 2016 рік виявили недостовірні відомості. Як повідомлялося на сайті НАЗК, Павло Рябікін, подаючи декларацію за 2016 рік, зазначив недостовірні відомості про водний засіб – стоянкове судно "Рапан", яке належить йому на праві власності, та отриманий ним дохід від надання майна в оренду. Крім того, не задекларував власні корпоративні права та корпоративні права члена сім’ї (доньки), а також не вказав відомості про нежилі приміщення та автомобіль, які належать доньці на праві власності, та отриманий нею дохід від зайняття підприємницькою діяльністю. Так, загальна сума недостовірних відомостей у декларації за 2016 рік становить понад 10,6 млн гривень. У відповідь Рябікін подав позов до суду і з другої спроби йому вдалось скасувати рішення НАЗК.

В 2020 році Марія Землянська у матеріалі для програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" розповіла, що житлово-будівельний кооператив "Совські ставки", який підконтрольний колишньому заступнику мера Києва, а нині його раднику на громадських засадах – Павлу Рябікіну, планує забудувати 15 га заповідної зони столичного Жукового острова супереч Генеральному плану.

А взагалі, ще з 90-х років Павло Рябікін постійно виступає героєм викривальних публікацій, але це чомусь не відбивається на його цілком успішній кар’єрі.

Дата публікації: 04.11.2021
Дата останньої зміни: 04.11.2021
1