Умєров Рустем

Умєров Рустем

Голова Фонду державного майна України

Всі новини

Рустем Енверович Умєров — український політичний діяч, підприємець, інвестор і меценат кримськотатарського походження. Народний депутат України IX скликання. До обрання народним депутатом був головним виконавчим директором компанії ASTEM. Делегат Курултаю кримськотатарського народу і радник лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. Заступник Керівника Постійної делегації до Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Із грудня 2020 року — співголова депутатського об'єднання "Кримська платформа" у Верховній Раді. Ініціатор законопроекту по скасуванню вільної економічної зони "Крим".

У 2013 році був співзасновником фонду ASTEM Foundation Фонд є одним із донорів програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету, яка розроблена для підготовки українських політичних діячів, юристів, соціальних підприємців, бізнесменів, а також лідерів громадських організацій. Мета програми: розвиток лідерських навичок і зміцнення наукової бази стипендіатів для участі у вирішенні проблем розвитку в Україні.

Родина

Народився 19 квітня 1982 року в Самарканді Узбецької РСР, в сім'ї вихідців з Алушти (Крим, Україна). Етнічний кримський татарин і мусульманин. Батько — Енвер Умєров, інженер-технолог. Мати— Мер'єм Умєрова, інженер-хімік. Старший брат Аслан Омєр Киримли.

18 травня 1944 роки сім'я Умєрових була насильно депортована разом з усім кримськотатарським народом з історичної батьківщини Криму до Сибіру і Центральної Азії. У 2015 році ВРУ визнала цю депортацію Геноцидом кримськотатарського народу. Після 50 років в депортації у вигнанні і початку репатріації кримських татар наприкінці вісімдесятих та на початку дев'яностих років минулого століття сім'я Умєрових змогла повернутися на історичну батьківщину в український Крим.

Рустем Умєров одружений та виховує трьох дітей.

Освіта

Освіта Рустем Умєров навчався в гімназії-інтранаті для обдарованих дітей в Криму. Потім був стипендіатом "Програми обміну майбутніх лідерів" в США. Після цього став студентом Національної академії управління. Після закінчення отримав диплом магістра за спеціальністю фінанси. Під час навчання у виші Умєров брав участь у Канадсько-українській парламентській програмі, а також Американо-української програми лідерства. Друга вища освіта Рустем Умєров отримав в Інституті прикладного системного аналізу Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені І. Сікорського. Спеціальність - інформатика та інформаційні технології.

Кар'єра

Трудова діяльність Рустема Умєрова почалася з керівної посади в компанії lifecell. Там він пропрацював шість років, аж до 2010 року. Спочатку працював в Департаменті розвитку мережі GSM / TDMA начальником відділу. Потім з 2007 по 2010 рік обіймав посаду начальника Департаменту закупівель та логістики. А у 2010-му був начальником Департаменту дистрибуції та альтернативних каналів продажів. Після цього пішов з компанії. У тому ж 2007 році став співзасновником ГО "Земляцтво кримських татар" і співзасновником організації «Bizim Qırım». Наступний рік Рустем Умєров працював на посаді керуючого директора в ICG Investments. Потім з 2011 по 2013 рік був на такій же посаді, але вже в iCapital. У цьому ж час був президентом Фонду розвитку Криму. Після цього шість років працював в компанії ASTEM також на посади керуючого директора.
У 2013 році разом із братом Асланом Омєр Киримли заснували інвестиційну компанію ASTEM і благодійний фонд ASTEM Foundation Компанія ASTEM управляє інвестиціями в сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури.

Із 2019 року — народний депутат України від партії "Голос". Секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин. Заступник Керівника Постійної делегації Парламентської асамблеї Ради Європи.

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Королівством Саудівська Аравія, співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Турецькою Республікою. Із грудня 2020 року — співголова депутатського об'єднання "Кримська платформа". Є членом груп дружби з міжпарламентських зв’язків з Державою Ізраїль, Китайською Народною Республікою, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, США, Японією та Канадою.

Ініціатор законопроекту по скасуванню вільної економічної зони "Крим". Верховна Рада на позачерговому засіданні 1 липня ухвалила пакет законів, якими скасувала закон про вільну економічну зону "Крим", а також пов’язані з ним зміни до Податкового та Митного кодексів України. В законі про скасування ВЕЗ Крим, зокрема, прописано, що Україна не постачатиме воду в Крим до моменту його деокупації. Рустем Умєров заявляв, що Росія порушила міжнародне право, тож вона несе відповідальність за гуманітарні потреби людей в Криму.

7 вересня 2022 року Верховна Рада призначила на посаду голови Фонду державного майна народного депутата від фракції "Голос" Рустема Умєрова.

Політична діяльність

Політична та громадська діяльність після окупації Криму

Працює над відновленням на державному рівні історичних та політичних прав кримських татар. Активно лобіює ухвалення двох важливих для кримських татар законопроєктів: про корінних народів і статус кримськотатарського народу: 1 липня 2021 Верховна Рада ухвалила закон про корінні народи України.

Разом із Мустафою Джемілєвим є одним з ініціаторів будівництва за підтримки Туреччини 1000 квартир для внутрішньо переміщених кримських татар та пільгових категорій громадян України. На початку квітня 2021 року президенти України та Туреччини домовились про початок будівництва квартир. Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков і міністр довкілля та містобудування Туреччини Мурат Курум підписали угоду, в якій турецька сторона закріпила намір побудувати 500 квартир: 200 запланували звести в Миколаєві, 200 — у Херсоні, 100 — у Києві.

В липні 2021 року Верховна Рада ратифікувала Рамкову угоду між Україною та Туреччиною щодо будівництва житла для кримських татар та пільговиків.

В вересні 2021 року, після чергової хвилі репресій проти кримських татар в тимчасово окупованому Криму, а також затримання першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу, ініціював разом із Мустафою Джемілєвим та Ахтемом Чийгозом заяву щодо "незаконного затримання першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова та інших представників кримськотатарського народу на тимчасово окупованій території Криму державою-агресором Російською Федерацією". 10 вересня 2021 року парламент ухвалив відповідну постанову 293 голосами депутатів.

За час роботи депутатом зареєстрував у співавторстві з колегами майже 100 законопроєктів.

Рустем Умєров

В 2020 році ініціював заяву Верховної Ради щодо нелегітимності проведення Росією загальноросійського голосування по поправках в тимчасово окупованому Криму.

У травні 2020 був одним із авторів закону щодо оплати лікарняних медикам у зв'язку з COVID-19 незалежно від страхового стажу та у розмірі 100 % середньої зарплати.

У вересні 2020 разом з іншими депутатами ініціював постанову до уряду щодо перерозподілу грошей з Фонду боротьби з COVID-19 на забезпечення безпечного навчального процесу і якісної освіти в умовах карантину.

Один із авторів законопроекту, який встановлює процедуру визнання особою без громадянства. Цей закон дасть змогу  для таких осіб законно перебувати на території України та отримати документ, що посвідчує їх особу та підтверджує законність проживання на території України. Закон вступив в дію 18 липня 2021 року.

У співаростві з Рустемом Умєровим подано до парламенту та ухвалено законопроект, який звільняє внутрішньо переміщених осіб від сплати туристичного збору за проживання у тимчасових помешканнях. 12 жовтня 2020 року президент підписав закон.

В серпні 2021 року Указом Президента України Володимира Зеленського нагороджений орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.

Міжнародна діяльність

Заступник Керівника Постійної делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Королівством Саудівська Аравія, співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Турецькою Республікою.

В червні 2021 року ПАРЄ ухвалила резолюцію про порушення прав кримських татар на півострові.

У травні 2020 року Рустем Умєров ініціював звернення Верховної Ради щодо вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу та засудження порушень прав і свобод кримських татар Росією до ООН, Європейського Парламенту, парламентських асамблей Ради Європи, ОБСЄ, НАТО, Організації чорноморського економічного співробітництва, урядів та парламентів держав світу. Звернення підтримали 310 депутатів.

У січні 2021 у складі делегації на зимовій сесії ПАРЄ він порушив проблему порушення прав українців та кримських татар в Криму з боку російських окупантів. Йдеться про те, що українці та кримські татари через етноконфесійну приналежність та українську позицію підлягають перевіркам з боку окупаційної адміністрації. Наслідком цього є репресії та незаконні вироки. Іншим проявом етнічного профілювання є ненадання медичної допомоги політичним заручникам Кремля.

А також порушив питання примусової вакцинації Росією наших громадян в Криму своєю вакциною, яка не пройшла третю стадію клінічних випробувань.

Постійно проводить зустрічі міжнародними партнерами з метою інформування про системні порушення прав людини, в тому числі кримських татар в тимчасово окупованому Криму.

Деокупація Криму, створення Кримської платформи та захист прав кримських татар

У грудні 2020 року у  Верховній Раді створили міжфракційне об'єднання "Кримська платформа". Рустем Умєров був обраний співголовою об'єднання разом із Мустафою Джемілєвим Ахтемом Чийгозом, Єлизаветою Ясько та Вадимом Галайчуком. Мета об'єднання — формування та реалізація парламентського треку в рамках єдиної державної стратегії деокупації та реінтеграції Криму, створення міжпарламентської асамблеї з метою адвокації питання відновлення контролю над частинами Чорного і  Азовського морів.

До цього президент України Володимир Зеленський ініціював створення нового переговорного майданчику "Кримська платформа", яка буде координувати міжнародні зусилля для захисту прав кримчан та деокупації півострова.

Перший установчий саміт Кримської платформи відбувся в Києві 23 серпня 2021 року. У саміті взяли участь представники 46 країн та міжнародних організацій. За його підсумками було підписано “Кримську декларацію”.

Міжфракційне об'єднання "Кримська платформа" розробляє близько 20 законопроектів, що стосуються тимчасово анексованого півостров, зокрема, про статус кримськотатарського народу, про внесення змін до Конституції України в частині питань Криму. Також є ідеї законопроектів про політв'язнів, про санкції.

Рустем Умєров постійно комунікує із державними органами України в питаннях обміну кримських політв'язнів та військовополонених.

У 2017-му році Рустем Умєров сприяв звільненню двох політв'язнів Кремля — кримських татар Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова.

У 2020 році з трибуни Верховної Ради виступив з ініціативою стосовно утворення Міжвідомчого координаційного центру, який зосередиться виключно на питанні звільнення українських політв'язнів.

Ініціював парламентське звернення щодо засудження тимчасової окупації  Криму та Севастополя, порушень там прав і свобод людини та звільнення українських політичних в'язнів до ООН, Європарламенту, ПАРЄ,  Парламентських Асамблей ОБСЄ, НАТО та ОЧЕС та урядів і парламентів держав світу. Звернення підтримали 314 депутатів.

У березні 2020 року Рустем Умєров ініціював парламентські слухання з деокупації та реінтеграції Криму та Севастополя. Метою слухань є напрацювання єдиного стратегічного документу щодо повернення Криму й Севастополя в Україну. Цей документ має бути частиною Стратегії розвитку України-2030.

У вересні 2020 року Умєров увійшов до групи з розробки державної стратегії деокупації Криму та Севастополю, яка була створена при РНБО. Його кандидатура була підтримана парламентським Комітетом з прав людини. 24 березня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив рішення РНБО про стратегію деокупації Криму.

Суспільна діяльність

Рустем Умєров активно підтримує своїх співвітчизників кримських татар в Україні та за кордоном.

З 1999 року бере участь в різних студентських, громадських і благодійних заходах, як індивідуально, так і спільно з громадськими організаціями.

У 2007 році був серед засновників громадської організації "Земляцтво кримських татар", яка зосереджена на розвитку регіональних представництв кримських татар на території України, а також посилення соціального, культурного та інформаційного діалогу всередині кримськотатарського співтовариства в Києві і інших містах України.

У 2007 році також став співзасновником міжнародної організації "Bizim Qırım", метою якої було зберегти національні інтереси, сприяти відновленню політичних, соціально-економічних, культурних, мовних та релігійних прав кримськотатарського народу.

З 2011 по 2013 рік був співзасновником і президентом Фонду розвитку Криму, метою якого було сприяння соціальній активності жителів Криму, формування відповідального співтовариства і подолання наслідків однієї з катастроф 20-го століття — геноциду депортацію 1944 року.

У 2012 став співзасновником і членом правління Кримської Міжнародної Бізнес Асоціації. Серед цілей організації значилося сприяння в розробці та впровадженні стратегії розвитку економіки Криму, підтримка малого і середнього бізнесу, впровадження перспективних інноваційних технологій, розвиток міжнародного співробітництва та поліпшення інвестиційного клімату Криму.

У 2012 році сім'я Умєрових виступила ініціатором реставрації мечеті Орта-Джамі — архітектурної пам'ятки XVI—XVII століть в Бахчисараї (Крим, Україна). Фінансування забезпечувалося за рахунок особистих коштів родини Умєрових. Реалізація ініціативи стартувала в рамках національного проєкту відновлення культурної та історичної спадщини Криму. 16 серпня 2013 відбулося урочисте відкриття історично реконструйованої мечеті, яка була недіючої близько 95 років.

У 2014 році був серед засновників благодійного фонду "Евкаф", створеного з метою надання допомоги у розвитку мусульманських громад і інституту благодійності, а також сприяння громадянської активності.

У 2014 році надав допомогу в створенні "Фонду Культурної Спадщини". Фонд здійснює свою діяльність в інтересах корінних народів Криму, а також займається захистом прав і основних свобод громадян в галузі освіти, культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, охорони здоров'я і навколишнього середовища, соціального захисту громадян, розвитку територіальних громад.

Фонд ASTEM Foundation

У 2013 році був співзасновником фонду ASTEM Foundation. Фонд, ведений місією, орієнтований на поліпшення суспільного життя за допомогою підтримки ініціатив в сферах розвитку соціальних інновацій, регіональних спільнот, освіти, медицини, спорту, культури, прав людини і релігійних свобод в рамках бачення і місії організації, які пов'язані прогнозуванням нових викликів в майбутньому.

Фонд є одним із донорів програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету, яка розроблена для підготовки українських політичних діячів, юристів, соціальних підприємців, бізнесменів, а також лідерів громадських організацій. Мета програми: розвиток лідерських навичок і зміцнення наукової бази стипендіатів для участі у вирішенні проблем розвитку в Україні.

В травні минулого року, завдяки підтримки ASTEM Foundation був відремонтований рейдовий буксир "Яни Капу" ВМС України, який був захоплений Росією в листопаді 2018 року Росією біля Керченської протоки.

Фонд ASTEM Foundation став партнером Kyiv School of Economics. У партнерстві із КШЕ Astem Foundation облаштував освітній простір у новій будівлі Школи.

Фонд національного добробуту Криму

Є співзасновником та входить в Опікунську раду Фонд національного добробуту Криму. Це міжнародна благодійна організація, яка фінансує стратегічні національні програми та підтримує найменш соціально захищених кримських татар.

Серед проєктів Фонду: будівництво за підтримки Туреччини Кримськотатарського культурно-освітнього комплексу у Києві. Комплекс буде громадським, культурним, соціальним, освітнім та духовним центром кримських татар и мусульман України в цілому. Заплановане будівництво Соборної мечеті та духовного центру, етнографічного центру з національним музеєм і конференц-залом, школи, ресторанів та зони відпочинку.

Нагороди

Орден "За заслуги" ІІІ ступеня (23 серпня 2021) — за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 30-ї річниці незалежності України

Соцмережі

Офіційна сторінка в мережі Фейсбук

Рустем Умєров в Твіттер

Дата публікації: 07.09.2022
Дата останньої зміни: 07.09.2022
1