Жупанин Андрій

Жупанин Андрій

Народний депутат Верховної Ради України IX скликання, голова підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання

Жупанин Андрій – юрист, політик, член фракції партії "Слуга народу",  голова підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, один із претендентів на посаду міністра екології восени 2021 року

Місце народження

Народився 19 липня 1989 року в місті Виноградів Закарпатської області.

Освіта

  • 2010 рік – отримав диплом бакалавра  на юридичному факультеті Ужгородського національного університету.
  • 2012 рік – отримав диплом магістра права після закінчення магістратури Київського Національного Університету ім. Т. Г. Шевченка.
  • 2015 рік – закінчив навчання  в Лейденському університеті (Нідерланди), отримавши диплом магістра європейського права.

Родина

Батько – Віктор Іванович, працював заступником голови Виноградівської районної державної адміністрації.
Мати – Валентина Андріївна, працювала у Виноградівській районній організації українського товариства мисливців та рибалок.
Андрій офіційно неодружений, дітей немає. Перебуває у стосунках з Ярославою Власовою, яка проживає в Києві.

Кар’єра

  • Закінчив середню школу з золотою медаллю. В старших класах виступав за місцеву юнацьку футбольну команду "Севлюш".
  • Після отримання диплому магістра права Андрій деякий час працював помічником адвокатки Плющ Аліни Ігорівни.
  • До 2017 року обіймав посаду юриста в юридичній фірмі "Саєнко і Харенко".
  • 2014 рік – взяв участь у республіканській конкурсній програмі "Всесвітні студії"  Фонду Віктора Пінчука і виграв право на навчання в Лейденському університеті (Нідерланди).

Андрій Жупанин був учасником Євромайдана (фото: facebook.com/andrii.zhupanyn)

  • 2017 – 2019 роки – Жупанин працював старшим юристом в київському офісі міжнародної юридичної компанії "Ді Ел Ей Пайпер".
  • Квітень 2017 року – Андрій заснував ТОВ "Перші Київські послуги", у якому став керівником. Згодом він переоформив власність на Власову Ярославу.
  • Жупанина прийняли до Асоціації правників України, у якій він є членом комітету з корпоративного права та фондового ринку.
  • До 2019 року молодий правник політикою особливо не цікавився і в жодній партії не перебував.

Парламентська діяльність

  • В 2019 році Жупанин приєднався до партії "Слуга народу". Коли його журналісти запитали, чому він перекваліфіковується в політики, молодий юрист заявив: "Будемо змінювати країну. Хто, як не ми, і коли, як не тепер?".
  • На позачергових парламентських виборах він отримав 110 місце у виборчому списку партії Володимира Зеленського, яке виявилось прохідним.
  • 29 серпня 2019 року Жупанин прийняв присягу народного депутата України і приєднався до фракції партії "Слуга народу".
  • 3 вересня того ж року його обрали головою підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Також став співголовою групи з міжпарламентських зв'язків з Королівством Нідерланди.

Андрій Жупанин на трибуні Верховної Ради (фото: facebook.com/andrii.zhupanyn)

  • В жовтні 2019 року парламентар приєднався до міжфракційного об’єднання "За прискорену євроінтеграцію українського бізнесу".
  • В червні 2020 року нардеп підтримав постанову про звільнення Арсена Авакова з посту міністра внутрішніх справ.
  • В грудні 2020 року Жупанин увійшов до складу Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування причин збитковості підприємств вугільно-промислового комплексу.
  • 19 жовтня 2021 року міністр екології Роман Абрамовський подав у відставку. Андрія Жупанина назвали одним з претендентів на посаду, що звільнилась. Нардеп підтвердив журналістам, що з ним на цю тему розмовляв керівник фракції Давид Арахамія і Прем’єр-міністр України, але для нього важливо, щоб його кандидатуру підтримав Володимир Зеленський.
  • Критики Жупанина вказують, що для цієї посади він надто молодий і не має жодного досвіду роботи в органах виконавчої влади.

Жупанин Андрій відповідає на запитання журналістів (фото: facebook.com/andrii.zhupanyn)

Критика та скандали

Журналісти регулярно критикують Жупанина з осені 2019 року, коли стала очевидною його співпраця з Андрієм Герусом. Після прийняття правок останнього, підконтрольні Ігорю Коломойському компанії постачали в Україну російську електроенергію, що спричинило збитки вітчизняних виробників. Саме ці правки Жупанин активно лобіював у вересні 2019 року.
В кінці 2019 році нардеп став героєм багатьох скандальних заголовків ЗМІ, коли відкрито закликав легалізувати марихуану і зауважив, що здивований, чому в Україні вона не була узаконена ще давно. Слова політика були розкритиковані колегами і громадськістю.
Влітку 2020 року Жупанин і Герус потрапили в гучний скандал, коли в об'єктив камери фотографа Олексія Липовецького потрапило їхнє листування. У залі Верховної Ради депутати обговорювали не зовсім законні ініціативи із запрошенням приватних інвесторів в українську зелену енергетику. У своєму діалозі партнери також критикували колег: Давида Арахамію, Максима Єфімова, Інну Совсун. Вони використовували мат, скаржилися на недотримання тими раніше досягнутих прихованих домовленостей, які можуть мати корупційний характер.

Листування Жупанина і Геруса (фото Олексія Липовецького)

На початку липня 2020 року в ЗМІ з’явились гнівні публікації, що "слуга народу" Жупанин знову лобіює імпорт російської електроенергії в Україну. Він подав альтернативний урядовому законопроєкт про зміни до закону "Про ринок електричної енергії". Ініціативи нардепа порушують положення угоди про Європейський економічний простір, згідно з якою Україна не повинна отримувати електроенергію з країн, що не мають з ЄС ринкових відносин. У профільному комітеті Ради голоси розділились 11 на 11. ЗМІ засудили такі ініціативи "слуг народу", які спричиняють кризу вітчизняної енергетики.
У вересні 2020 року Жупанин потрапив у новий скандал. Журналісти звинуватили нардепа, що він продавав місця у Закарпатську обласну раду (під час місцевих виборів 2020 року), куди за його рекомендацією балотувалися особи з густим корупційним шлейфом.
А в 2021 році НАЗК повідомило, що відкрито провадження проти Андрія Жупанина, який "забув" вказати у своїй декларації борг в розмірі майже 3 млн гривень, за які придбав квартиру в Києві. Також нардеп невірно повідомив ідентифікаційний код своєї співмешканки, а також не вказав її місце проживання. У відповідь на критику Жупанин зауважив, що це технічні помилки, а в його діях злочину немає.
Дата публікації: 21.10.2021
Дата останньої зміни: 22.10.2021