Ексклюзив
Вірусолог Алла Мироненко: У 60% населення України сформувався імунітет від Covid-19
Ексклюзив

Вірусолог Алла Мироненко: У 60% населення України сформувався імунітет від Covid-19

15 Вересня 2021, 11:16
Алла Мироненко (Фото: НАМН)
Лікарка переконана, що третя доза вакцини від covid-19 людям не потрібна

Поки країна готується до піку третьої хвилі коронавірусу, вірусолог, доктор медичних наук, завідуюча відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського НАМН України Алла Мироненко розповіла Парламент.ua про колективний імунітет від Covid-19, про вакцинацію дітей, повторні щеплення, та черговий локдаун в Україні.

Яка вакцина від коронавірусу ефективніша та чи потрібна третя доза

Оцінюючи ситуацію станом на зараз, чи допомагає все ж вакцинація боротися з пандемією? Чи досягне людство і Україна зокрема колективного імунітету?

Звичайно, вакцинація допомагає боротися з пандемією коронавірусу. Але у світі, і, відповідно, в Україні, немає чіткої стратегії, як провадити цю вакцинацію. Наразі людство розділилося на тих, хто вже перехворів на ковід і має про  це документальне свідчення, і тих, хто ще не стикалися з цією недугою. І я вважаю, що сьогодні треба зробити все можливе, щоб переконати вакцинуватися тих, хто не хворів, бо саме вони перебувають в групі ризику. Особливо це стосується літніх людей, а також  тих, у кого є хронічні захворювання – діабет та гіпертонія, які можуть ускладнювати перебіг недуги. Людям, які вже хворіли Covid-19, особливо нічого не загрожує. Вони можуть вільно почуватися рік,  а можливо - й більше. На жаль, більш точно вирахувати цей "безпечний період" не можна, бо хвороба ще недостатньо досліджена.

Світ не може перебувати в стані локдауну постійно, а два останні штами коронавірусу  - "британський" і "дельта" - дуже заразні. Якщо хвора людина зайде до приміщення і буде говорити, кашляти і чхати, то ймовірність того, що присутні, у яких немає імунітету, захворіють  -  80%.  Так що колективного імунітету від коронавірусу людство його досягне так чи інакше – вакцинувавшись або перехворівши.

Чи проводять спостереження за вакцинованими і подальші дослідження вакцин?

Дослідження ведуться, але поки точних результатів немає.  Ми всі пам’ятаємо, що взимку цього року в  Норвегії зафіксували понад 30 смертей людей у віці старшому за 70 років після вакцинації проти хвороби COVID-19. Проте якихось явних висновків ніхто не зробив. А Норвезька агенція з лікарських засобів заявила, що звітування про побічні реакції викликало непотрібне занепокоєння у всьому світі, і тепер відомство буде публікувати лише дані про смертельні випадки, що були детально вивчені.

Які вакцини найефективніші? А які легше переносяться?

Всі розроблені вакцини формують у людини базовий імунітет, який не дозволить у випадку зараження коронавірусом захворіти в тяжкій формі і потрапити до реанімації. Після щеплення в крові людини формуються білкові тіла, які допомагають нейтралізувати вірус. Вони, як будь-яке білкове тіло, через певний термін руйнуються. Але зберігаються так звані "клітини пам’яті", які пам’ятають що стикалися з таким збудником і у разі зараження людини коронавірусом вони дуже швидко починають виробляти антитіла. У медицині це називають  "імунна відповідь по вторинному типу". І завдяки цьому процесу хвороба протікає в більш легкій формі.

Кажуть, що імунітет від вакцин зберігається півроку. Люди, які щепилися у березні і отримали другу дозу в травні, таким чином мають ще 2 місяці захисту. Що потім?

Мені як людині, що написала дві дисертацію і вивчала людський імунітет, щоправда, це стосувалося грипу, дивно чути ці речі. Самій цікаво, що вигадають через півроку.

Нам всім цікаво. Нас знову будуть щеплювати?

Чесно кажучи, повторне щеплення від коронавірусу - це повна дурня. Хіба що його можуть запровадити задля того, щоб забезпечити ринок збуту і реалізувати вже виготовлені вакцини. Але не можна робити щеплення кожні пів року. Так, антитіла зникнули, але навчені "клітини пам’яті" залишилися. І як тільки вони стикаються зі збудником хвороби, то відразу починають виробляти антитіла і людина швидко одужує. Максимум, що їй загрожує – нежить. Після щеплення людина може не хворіти роками.

Звичайно, наші можновладці, які ухвалюють подібні рішення, в таких тонкощах не обізнані, і  це нормально.  Для цього є фахівці,  просто треба з ними радитись.

В такому випадку чи є доцільною третя доза? Якщо ж третя або бустерна доза не потрібні, то який прогноз?

Я думаю, що третя доза не потрібна. Будь-яка РНК-вакцина, наприклад Pfizer і Moderna, зроблена на малесенькому шматочку РНК, який кодує саме спайковий білок, що контактує з клітинами людського організму. Якщо в тій вакцині нічого не змінилося, то три дози захищатимуть так само як і дві дози.

Чи доцільна вакцинація дітей та педагогів

Прокоментуйте вимоги МОЗ до вакцинації у школах:  чи доцільною є ідея закрити школу, якщо там щеплено менше як 80% вчителів, якщо їх приблизно в 10 разів менше ніж учнів? Ймовірність того, що дитина принесе ковід у клас в рази більша, ніж коли йдеться щодо вчителя. У чому логіка?

Якщо говорити про дітей, які минулого року сиділи вдома і вчилися дистанційно, то всі вони фактично перехворіли разом з батьками. І це прогнозовано, бо сім’ї перебували у закритому середовищі. І наразі багато дітей вже мають імунітет від COVID-19, але це документально ніяк не підтверджено.

Чому ВООЗ не рекомендує дітям носити маски і щеплювати їх? Річ у тому, що у них ще дуже мало рецепторів, з якими взаємодіє коронавірус для того, щоб проникнути у клітину. Кількість таких рецепторів в організмі людини збільшується з віком, особливо у тих, у кого є гіпертонічна хвороба.

Стосовно вчителів. Є положення,  яке вимагає від  педагогів вакцинуватися,  і ми повинні робити те, що від нас вимагає держава.  Тут треба знати таку річ - це при грипі діти заражають дорослих. А при коронавірусі відбувається навпаки – дорослі заражають дітей.

Чи очікувати масової вакцинації дітей від ковіду?

Я не думаю, що наразі є потреба щеплювати дітей. Тим більше, що частина вакцин, особливо на основі РНК, ще як слід не досліджені, і достеменно невідомо,  як вони вплинуть на організм в майбутньому. Навіщо вводити ці речі дітям?  Тим більше, що, як правило, малеча хворіє на коронавірус у легкій формі і всього кілька днів.

Коли потрібно здавати аналізи перед вакцинацією

Були повідомлення про те, що після вакцинації в Україні померло кілька людей. У нас хтось ці випадки досліджує?

В Україні при МОЗ є державна організація – ДЕЦ (Державний експертний центр), в якому сформована група експертів, що займається післявакцинальними ускладненнями.  І там дуже ретельно досліджують подібні випадки. Так було завжди і так має бути.

Чи потрібно людям обстежуватися перед щепленнями? Особливо тим, хто перебуває в  групі ризику?

Якщо ви почуваєтеся добре, то здавати аналізи непотрібно. Та якщо у вас є певні протипоказання - наприклад, такі як тромбоз - треба порадитися з лікарем. Цей вірус та й самі вакцини від нього мають певну особливість – вони згущують кров.  І у тих, у кого є тромбоз, це може викликати тяжкі ускладнення і навіть призвести до летального випадку

Чи допоможуть українцям привезені Зеленським ліки від коронавірусу

В Україну із США на суму в 20 мільйонів доларів доставили інноваційні ліки від коронавірусу. Що це за ліки? І чи будуть їх використовувати українські медики?

Це два препарати на основі моноклональних антитіл. Це антитіла, які дуже прицільно зв’язують вірус і не дають йому розвиватися в організмі. Але річ у тому, що ці моноклони проти штаму "дельта", який наразі привалює у США, не є ефективними, тому нам їх і віддали. В Україні не хочуть витрачати гроші на геном-секвенування, за допомогою якого визначають,  яким саме штамом захворіла людина. Так, в країні є  поодинокі підтверджені випадки "дельти", але ми не можемо сказати точно - скільки їх. Наприклад, у Великобританії 20% всіх позитивних зразків на Covid-19 секвенуються і британці можуть точно стверджувати, що наразі у них привалює штам "Дельта". Ми ж такого стверджувати не можемо. Звичайно, поки були тест-системи, ми робили дослідження. До речі, саме лабораторія нашого інституту на початку березня першою в країні виявила британський штам коронавірусу в Україні.

То будуть в Україні використовувати ці американські препарати?

Знаєте, гірше не буде. Скажу так - якщо пацієнт захворів не штамом "дельта", то, безумовно, препарати йому допоможуть.

Скільки ще триватиме пандемія коронавірусу та чи будуть локдауни

Експерти стверджують, що Україну накриває хвиля штаму "дельта". Чи буде ця хвиля більш потужною ніж попередня? Чи витримає навантаження медична система, адже саме цей критерій, вочевидь, буде вирішальним при оголошенні локдауну?

Після двох попередніх потужних хвиль коронавірусу я вважаю, що більше ніж у 60% населення України сформувався імунітет. І такого колапсу, який ми спостерігали у березні-квітні, бути не повинно.

Щодо локдауну – думаю, до нього не дійде. Наприклад, в тій же Німеччину, де  мешкає 84 мільйони осіб, кожного дня фіксують 10-11 тисяч інфікованих. Якщо цю цифру перераховувати на кількість населення, що проживає в Україні, отримаємо приблизно 5 тисяч хворих на день. І там особливо ніхто цим не переймається, країна живе і працює в нормальному режимі.

Скільки ще хвиль коронавірусу очікує нас попереду? І що відомо про нові штами?

Відомо те, що вони відрізняються своєю генетичною і антигенною структурою. Але для пацієнта, який лікується в Україні, це не має ніякого значення, бо, скажу ще раз,  у нас не проводять геном-секвенування.  Якщо потрапите до лікарні, вас будуть лікувати по стандартному проколу для хворих на Covid-19.

Кажуть, що Дельта спричиняє більше госпіталізацій і більшу смертність. Чи так це насправді? Також лікарі з регіонів констатують той факт, що абсолютна більшість людей у важкому стані – не вакциновані.

Я розумію, що всі налякані тим масштабом захворюваності і смертей, які спричинив штам "дельта" в Індії. Та не треба забувати, що цей спалах в Індії був обумовлений ​​ще й внутрішніми причинами: умовами життя, перенаселеність, забезпечення медичною допомогою, антисанітарією і   ставленням до хвороби. Там в якості захисту від інфекції  люди обмазували тіло коров'ячим гноєм.  І якщо намазатися гноєм і лежати, то реанімації будуть забиті.

Влада заявляє, що Україна випускає свої тест-системи, і навіть займається розробкою своєї вакцини від ковіду. Чи дійсно ведуться якісь власні наукові дослідження в Україні? Ми побачимо колись власну вакцину від коронавірусу?  Чи це дешевий популізм?

Тест системи у нас дійсно роблять. Принаймні, я знаю три компанії, які їх вироблять на більш-менш нормальному рівні.

Щодо розробки вакцини. Як на мене - це пусті балачки. У нас немає кому цим займатися. Звичайно, можна щось набовтати у пробірці, але нам до своєї вакцини - як до Марса.

Читайте також

1