Ексклюзив
Зеленському потрібно оголосити імпічмент: інтерв'ю зі співзасновником ДемСокири Юрієм Гудименком
Ексклюзив

Зеленському потрібно оголосити імпічмент: інтерв'ю зі співзасновником ДемСокири Юрієм Гудименком

Досьє
7 Липня 2021, 13:30
Юрій Гудименко (фото: пресслужба ДемСокири)
Я не знаю, що утне Зеленський за три хвилини - це ненормально

Юрій Гудименко - співзасновник партії "Демократична сокира", відповідає за організацію масових заходів та агітацію.

Виданню Парламент.UA Гудименко розповів, чому його політична сила намагається домогтись імпічменту Зеленського, яким чином планує вивести під Офіс президента мільйон протестуючих та чому прихильники Петра Порошенка ненавидять його однопартійців. А ще ми не могли оминути розмов про марихуану, проституцію та Юлію Тимошенко.

Про кокаїн, канабіс і проституцію

30 червня парламентський комітет з питань здоров’я нації підтримав законопроєкт №5596, який дозволяє легалізувати медичний канабіс. Як вважаєш, цього достатньо чи потрібен повний легалайз?

Це перший крок: він має бути частиною великої стратегії. Тому що питання не лише в медичному канабісі: питання в тому, що є одні злочини - в яких є постраждалий, а є злочини - без постраждалого. Вони так і кваліфікуються в юриспруденції: є злочини, в яких постраждала інша людина - розбій, збройний напад, вбивство, коли ти переступаєш межі прав іншої людини та спричиняєш їй збитки, а є злочини в яких постраждалого немає - це, наприклад, той самий медичний канабіс. Хто постраждав від того, що людина викурила косяк на ніч? Ніхто. Канабіс на відміну від алкоголю не провокує агресії, навпаки: людина розслабилася, покурила свій косячок і все. Зараз, з точки зору українського законодавства, ця людина вчинила б злочин, бо зберігала певну кількість канабісу при собі.

Здебільшого юридична практика сучасних країн полягає в тому, що злочини, в яких немає постраждалих, перестають бути злочинами. Якщо ти хочеш, то це твій організм, твоє здоров'я, твоє рішення - роби що хочеш: хочеш татуювання - роби, хочеш канабіс - кури, якщо ти смертельно хворий і не хочеш продовжувати свої страждання і шансів на те, що ти вилікуєшся немає, ти можеш зробити евтаназію. Це твоє рішення, воно має бути обдуманим, розумним, але воно твоє. Те саме стосується одностатевих шлюбів, туди ж підпадає гральний бізнес і проституція.

За такою логікою ми можемо говорити про те, що зберігання граму кокаїну або героїну також нікому не нашкодило.

Є відмінність. Вона полягає у тому, що людина під канабісом, під впливом канабіноїду не налаштовується агресивно до навколишнього середовища, вона себе контролює, вона хоче полежати, в неї все добре. Якщо людина тяжкохвора, то в неї біль зменшується, але люди під канабісом не беруть молоток і не йдуть пробивати комусь голову. Можна порівняти не з кокаїном, а з алкоголем, від якого багато людей стають агресивними.

Я тому і заговорив про кокаїн, а не про алкоголь, тому що його дія, звісно, відмінна від марихуани, але він також не провокує агресію. Люди під кокаїном не є агресивними, вони щасливі. За твоєю логікою виходить, що за кокаїн також не потрібно карати.

За моєю логікою виходить, що марихуанової залежності фактично не існує. А в пошуках нової дози кокаїну чи героїну люди впринципі на щось здатні. Про кокаїн не знаю, я не спеціаліст по кокаїну. Я в житті не нюхав і, якщо чесно, не планую, в мене і без того життя щасливе. В будь-якому разі, кокаїн з героїном порівнювати не буду, бо не спеціаліст. З моєї точки зору, про все, що не провокує агресію, все, що не провокує насилля, все, що не наносить нікому шкоди, можна говорити.

Я правильно розумію: якщо кокаїн не провокує агресію, то можна і його узаконювати?

Я не спеціаліст. Відверто, Україна поки що залишається бідною країною. Для нас питання умовної кокаїнової залежності стоїть десь приблизно так само, як космічні ракети, які засмічують космічний простір. Воно десь дуже-дуже в майбутньому, це питання десь в США, Британії, Канаді - у більш багатих державах.

Читайте також

Законопроєкт щодо легалізації канабісу в медичних цілях підтримав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, а ось міністерство внутрішніх справ внесло купу правок, і закликало без них не ухвалювати цей документ. Як ти думаєш, чому МВС виступає настільки проти легалізації канабісу?

Тому що у Арсена Авакова є заступник, прізвище Гогілашвілі (Олександр Гогілашвілі - ред.), який “кришує” весь цей бізнес на марихуані. Якщо ти хочеш займатися цим бізнесом, то ти повинен мати “дах” і платити: воно все йде сходинками догори і врешті до офісу МВС.

З іншого боку, ключова історія для будь-якого поліцейського - це процент розкриття злочинів. Звичайно, що розкрити вбивство або крадіжку, наприклад, як цигани щось поцупили і зникли - важко. І довести важко, бо потрібні свідки. А зловити підлітка з косяком у кишені дуже легко. А ще можна йому сказати: “щоб ми тебе тут не тримали в СІЗО, бо мама плаче під дверима, передай мамі - нехай занесе 300 баксів, і буде тобі штраф, адмінка або умовний термін, і не попадайся більше”. 300 баксів з однієї людини! Їх ніхто не хоче втрачати.

В Україні усі питання: легалізації грального бізнесу, секс-індустрії, марихуани, - впираються в МВС. Ніхто не хоче втрачати цей чудовий бізнес. Коли воно заборонено, для того, щоб вирішити свої проблеми і незаконно працювати, приходять до МВС. Якщо воно легально, то ти ж не будеш “кришувати” продавців аспірину.

Ви виступаєте за легалізацію чи декриміналізацію проституції, або навпаки, щоб карали клієнтів, які до них звертаються?

По перше, декриміналізація секс-роботи в Україні можлива, тому що вона вже декриміналізована. За це у нас передбачений адміністративний штраф, а кримінальним в Україні є тільки сутенерство. По-друге, ми не хочемо переходити до шведської моделі: до криміналізації клієнта, тому що це призводить до колосальної проблеми з секс-рабством, яке у Швеції зараз виглядає неймовірно критично.

Наша логіка в тому, що повинна бути така ж послуга, як і масаж. Повинна бути юридична формула, за якою людина працює. Секс-працівниця чи працівник повинен проходити медичне обстеження, платити податки і спокійно обслуговувати людей, які хочуть отримати те, що вони хочуть отримати. Хто від цього постраждає, якщо воно все відбувається за взаємною згодою?

Є альтернативна точка зору. У переважній більшості повії - це дівчата, хоча є і хлопці. Значна частина  секс-працівниць мають не найкращу освіту, не можуть знайти гідно олплачувану роботу поза проституцією, тому і йдуть у повії. Це схоже не на власне бажання, а на безвихідь, тому робота повії - це по суті зґвалтування за гроші. Що робити з цим? Можливо, з податків, які будуть сплачувати повії, потрібно робити якісь реабілітаційні центри для таких дівчат?

Я думаю, що це було б абсолютно нормально. З акцизів на тютюн, наприклад, робились внески на розвиток українського молодіжного спорту. Хтось хоче вбивати своє здоров’я - це твій вибір, але ти можеш допомагати дітям займатися спортом і бути здоровішими, ніж ти сам.

У нас в партії є дівчата, які були секс-працівницями. Нам зрозуміло, що це дуже важко психологічно, і люди туди здебільшого потрапляють від якоїсь життєвої ситуації, безвиході. Тому, звичайно, і реабілітація, і медичне обстеження, і психологічна підтримка, яка потрібна в Україні величезній кількості людей, - все це повинно бути.

А з сутенерством що робити: воно повинно залишитися в переліку кримінальних злочинів?

Повинна бути логічна стратегія. Коли ми говоримо про окремі факти, то не бачимо перед собою чіткої державної стратегії. Я навіть не можу зараз точно сказати, який повинен бути перелік дій, тому що я банально не знаю, які законопроєкти чи зміни до законодавства у нас будуть ухвалені за наступний рік. Але з того, що можна реально зробити вже: за пів року запустити відкритий ринок секс-роботи, який буде приносити і гроші в бюджет, і різко зменшить кількість криміналу та пов’язаних з цим злочинів.

Юрій Гудименко

Юрій Гудименко (фото: Парламент.UA)

Юлія Володимирівна - імператриця українського хайпу

З 1 липня фізичним особам можна продавати та купувати землю сільськогосподарського призначення. Це добре чи ні?

Більшість проблем у нас через те, що в українцях залишилася постсовкова соціалістична історія, коли люди нічого не мають, за них все вирішують "люди згори", від влади очікують якихось подачок і одночасно очікують проблем від неї ж. А у протестантських або католицьких країнах у людей століттями було право на землю, право займатися бізнесом, підприємницькою діяльністю: вони вже звикли до того, що вони відповідають за свою країну, своє місто та за своє життя. Це кардинально змінює їх взаємовідносини з владою.

У нас політики будували свої взаємовідносини з електоратом обіцянками: ми вам щось дамо, відкинемо з ваших же податків якусь цукерочку - юліну тисячу, вітіну сотню і так далі. Це переросло в дуже важку для українців психологічну історію: тепер українець реально думає, що, коли він голосує на виборах, він голосує за найкращу обіцянку, що йому повинні там зверху щось дати. Середньостатистичний українець не хоче сам щось робити і вирішувати. З цим можна боротися виключно тим, щоб в Україні дедалі більше ставало того, що він має сам, те, що йому належить: його земля, його квартира, машина, будинок, ОСББ, щоб він відчував відповідальність за це. У тебе в будинку зараз балкон на голову впаде? Ой. Це твій будинок! Що ти зробив для того, щоб цього не сталося? В тебе є машина і вона брудна? Влада не буде мити тобі машину, ти маєш помити її сам! Чим більше відповідальності, чим більше власності, тим краще людина розуміє, що за все в житті вона відповідає сама, а держава є лише сервісом.

Як ти думаєш, чому Юлія Володимирівна настільки жорстко виступає проти ринку землі, а її політична сила збирається проводити референдум проти запровадження ринку землі?

Юлія Володимирівна - це імператриця українського хайпу, її електорат - це електорат переважно неосвічений, електорат переважно передпенсійного або пенсійного віку, який звик до колгоспів, а колгоспи - це держава, а держава знає як треба.

Звичайно, ніякого референдуму не буде. Юлія Володимирівна чудово знає, що вона бреше, і всі розумні люди знають, що вона бреше. Але вона планує здобути на цьому 1-2% рейтингу.

Україна зробила дуже великий крок вперед, і наступним кроком ми мали б дозволити за два-три роки купувати нашу землю представникам іноземних компаній та громадянам інших країн. Звичайно, вони матимуть нашу реєстрацію: через ФОП чи будь-яким іншим чином. Чому? Тому що є попит, є пропозиція.

Зараз ми свій ринок закрили: ми ніби випускаємо автомобілі, але їх не можна продавати закордон, їх можна продавати тільки всередині країни. Те саме з землею: кількість людей, які можуть купити землю в Україні, обмежена тридцятьма мільйонами українців.

Є відмінність між машинами та землею: машин ти можеш випустити мільйон, потім ще мільйон, ще мільйон і ще мільйон, а земля - це обмежений ресурс. Уявімо ситуацію, коли всю сільськогосподарську землю в Україні купили іноземці. Ти вважаєш це нормальним? 73% території України складають землі сільськогосподарського призначення.

Я не почув в чому проблема.

Тому що 73% української землі будуть володіти іноземці. Ти не бачиш в цьому проблеми?

Те, що земля належить іноземному резидентові, не означає, що на цю землю не розповсюджуються закони України. Це не означає, що на цю землю не розповсюджується робота української поліції, української армії, українських судів, українського законодавства. Право власності не дає можливості змінювати українські закони - це по-перше.

По-друге, відверто кажучи, інтерес іноземців до української землі дуже перебільшений, бо приємним бонусом до нашої землі йдуть українські дороги, українська корупція, українські суди, знову ж таки українські “мєнти”, українські бандити, які люблять збирати врожай на чужих полях.

Все, про що має мріяти українець, це щоб іноземці вийшли на український ринок і почали скуповувати землю: від того, наскільки збільшиться потенційний попит на українську землю, залежатиме її ціна. Поки що ти можеш продати землю українцям і в тебе, умовно, буде тисяча доларів за гектар, а коли буде конкуренція з німцями, австрійцями та іншими іноземцями, то ціна може зростати до 10 тисячі доларів за гектар.

Але німці і австрійці поки що не виявляють величезного бажання купувати українську землю, як би цього не хотілося Юлії Володимирівні, яка своїми криками про іноземців розбурхує в українців підсвідому недовіру до будь-кого іншого - це до речі ксенофобія у примітивній формі.

Ми можемо завершити цей блок дуже простим запитанням: в більшості країн світу продаж землі дозволений, в тому числі в Росії. Можна знайти країну, в якій хтось скупив велику кількість землі і спробував з нею щось зробити, подібне до від'єднання чи продати цю землю іншій державі? Коли буде хоча б один приклад з 230 країн світу, то можна буде повернутися до цього питання, зараз такого прикладу немає.

Юрій Гудименко

Юрій Гудименко (фото: пресслужба ДемСокири)

Імпічмент Зеленському, нова революція та мільйон протестуючих під Офісом президента

“Демократична сокира” виступала і вимагала закон про територіальну оборону. Нещодавно ВРУ у першому читанні ухвалила законопроєкт №5557 "Про основи національного спротиву", в якому основну роль відіграватимуть Сили територіальної оборони. Вас цей документ задовільняє?

Сили територіальної оборони - це потенційний донор для Збройних сил України, принаймні така повинна бути логіка. Тобто ви можете бути в лавах такої оборони: періодично приїжджати на збори, щоб згадувати як стріляти та в який бік з автомата вилітає куля. Але, коли починається війна, ми звідти будемо черпати людей до підрозділу Збройних сил України.

Щодо цього законопроєкту, я б сказав, що тут назва не відповідає суті. Я не побачив у цьому президентському законопроєкті ані логіки, ані стратегії, ані того, що буде працювати.

Будувати весь цей спротив повинен Міністр оборони Андрій Таран, який повністю вбиває все переозброєння української армії, всі закупівлі. Зараз на фронті немає 120мм мін - це повинен забезпечувати начальник Генштабу Руслан Хомчак, який перебуває в дикому конфлікті з Тараном. А ще цей спротив повинен будувати профільний віцепрем'єр Олег Уруський, який широкому загалу запам’ятався не стільки відсутніми успіхами озброєння української армії, скільки тим, що він сфотографувався з Рамзаном Кадировим. Чи уявляємо ми собі це? Хотілося б. Але я не уявляю, бо всі достойні люди, які згідно з законодавством України мають зараз пряме відношення до армії, не демонструють бажання робити для армії нічого. Вони будуть робити якийсь рух опору? Краще не робіть нічого.

Читайте також

Ти нещодавно казав, що партія “Демократична сокира” сформує новий внутрішній документ, в якому буде стратегічна візія щодо того, як реагувати на дії влади, маючи на увазі те, що ви часто критикуєте Зеленського, Єрмака, Офіс президента і його команду. Ви  переглянули цю свою політику і сформували новий документ?

Ми це переглянули. Ми відійшли від того, щоб критикувати Зеленського за будь-що. Так, це приносить долю відсотку рейтингів, але водночас відштовхує мислячу аудиторію. Тепер ми критикуємо Зеленського, Єрмака, Авакова та інших лише за конкретні дії. Якщо відбувається щось, то ми критикуємо, якщо робиться щось нормально, то ми можемо це навіть підтримати, і це спокійно сприймається нашою аудиторією.

В ідеологічній партії нам насправді байдуже, хто буде робити речі, які вкладаються в нашу ідеологію. Якщо Зеленський зараз буде просувати питання легалізації канабісу, то ми будемо говорити, що це правильно і нормально.

Ти оголосив про початок збору підписів для імпічменту Зеленському та обіцяв вивести мільйон людей під Офіс президента. Думаєш вийде?

Поки що все, що я починав, у мене виходило. На мою думку, Зеленський взагалі не розуміє більшості своїх дій, але водночас тримає у своїх руках всю владу в Україні. Влада в руках людей не компетентних, частково ворожих до України, тому що історія з “вагнерівцями” - це ж плювок не тільки в людей, яких “вагнерівці” вбивали, це плювок в людей, які цю операцію планували, а її планували США і Туреччина - це наші стратегічні союзники. Зеленський запропонував нашим союзникам утертися, тому що між США і Туреччиною та Білоруссю з Путіним він обрав Білорусь та Путіна.

Ви Зеленському намагаєтесь оголосити імпічмент через державну зраду. Якщо подивитися, що таке державна зрада - це умисне вчинення дій, які шкодять державному суверенітетові, територіальній цілісності країни та її інтересам. Ти справді думаєш, що Зеленський зробив це усвідомлено? Можливо, він справді думав, що Лукашенко його друг, бо на той момент лише рік пробув президентом. Чи може бути так, що він справді вірив, що Лукашенко видасть “вагнерівців” і тому йому зателефонував та повідомив про них?

Якщо президент держави, яка воює з Путіним, за рік не дізнався, що Лукашенко є партнером Путіна і повністю від нього залежить, то його потрібно відправляти не за 111 статтю ККУ (державна зрада - ред.), а на медичний огляд. А 110 стаття Конституції України дає можливість за медичними показниками прибрати цю людину з поста президента. Ця людина завдала величезної шкоди українській державі, відштовхнула наших союзників, не дала статися правосуддю,

Питання: скільки це ще буде тривати? Довго чи повинно закінчитися швидше? Я вважаю, що це треба закінчити швидше, тому 6 липня я подаю заяву до Державного бюро розслідувань, в якій зазначу, що громадянин України Володимир Зеленський, який тимчасово з не зрозумілих причин обіймає пост президента України, скоїв злочин, який кваліфікується за ст. 111 кримінального кодексу України - державна зрада.

А ще ми звертаємося до парламентських партій з проханням почати процедуру імпічменту, бо ми не є парламентською партією, а для процедури імпічменту потрібна воля парламентської опозиції.

Ти усвідомлюєш, що історія з імпічментом через парламент - це нульова історія? Там монокоаліція Зеленського.

Я абсолютно не розумію, що це нульова історія, тому що це не так.

Як ти збереш голоси? Для імпічменту на фінальному голосуванні потрібно більше конституційної більшості голосів народних депутатів.

Ми повертаємося до історії про мільйон людей. Ті ж люди, які 16 січня 2014 року голосували за терористичні закони, які перетворюють Україну на Північну Корею, після перемоги Майдану голосували за українізацію, декомунізацію, за те, що Янукович перестає бути президентом України та за все інше, - за все, як котики, ті ж самі комуністи та регіонали. Чому? Тому що в них під вікнами стояв Майдан і Майдан переміг.

Український депутат, особливо в останньому скликанні - це дуже боязка істота. Якщо я виведу мільйон людей під парламент і скажу, що ми звідси не підемо, доки не буде імпічменту, одразу з’явиться і 300 голосів, і 330 голосів, навіть 423 якщо ми сильно захочемо.

Ти назвав це "новою українською революцією". Чому ти обрав слово “революція”?

Я спілкуюся і належу до тієї частини українців, які готові протестувати та виходити на мітинги, до тих людей, які не хочуть, щоб правління Зеленського продовжувалось, я звертаюся до неї. Для тих українців, яким не подобається слово “революція”, була запропонована еволюція - поступовий розвиток української держави, перехід України до стандартів та вступ до НАТО і ЄС, поступова українізація та модернізація української економіки. Але на виході ми отримали електоральну революцію, коли до влади прийшла людина не з політики та отримала неймовірну кількість голосів. Люди хотіли цієї революції, але водночас, щоб ця революція вимагала від них тільки галочку поставити у бюлетені: ну ось поставили і все. Я сподіваюсь, ці люди задоволені результатом.

Ти усвідомлюєш, що найближчим часом революції не буде і мільйона під ОП не буде?

Я усвідомлюю, що попереду дуже багато роботи. Я не знаю, що президент моєї країни утне за 3 хвилини: може він вийде і скаже “ми тут подумали - тепер прапор буде жовто-синім, а не синьо-жовтим” або “ми тут подумали і вирішили, що ми більше не хочемо вступати до НАТО”, чи що у нас російська мова буде другою державною. Він за дві хвилини може утнути щось таке, що виведе на вулиці мільйони людей без мого на те бажання.

Якщо ми повертаємося до минулої революції, то ми ж пригадуємо, що був мовний закон Ківалова-Колісніченка, який не вивів на вулиці мільйони людей. Потім були історії з Харківськими угодами, які не вивели на вулицю мільйони людей. А потім 1 грудня 2013 року на вулицю вийшов мільйон людей - біс його знає чому. Просто накипіло.

Юрій Гудименко

Юрій Гудименко під час акції біля Офісу президента (фото: пресслужба ДемСокири)

Про гроші Порошенка, війну з головою Нацбанку та переформатування політради ДемСокири

Ти кажеш, що не знаєш, що наступного дня утне Зеленський, у Порошенкові ти був впевнений, що він утне наступного дня?

Я був абсолютно впевнений. Не одразу, але десь з 2016 року я був впевнений, що євроатлантичний курс, курс на українізацію, курс на НАТО і ЄС будуть незмінними.

Твої виступи під Офісом президента з закликом до імпічменту Зеленському відбулись паралельно з заявами Порошенка з вимогою створити тимчасову слідчу комісію ВРУ через історію з “вагнерівцями”. Багато членів ДемСокири раніше працювали в БПП та “ЄС”. Після місцевих виборів голова осередку вашої партії у Чернівцях Артем Жук, який пройшов до районної ради, очолив в цій раді депутатську фракцію “ЄС”. Вас настільки багато пов’язує, що дуже важко повірити, що ви не є проєктом Порошенка, але окремим, більш ліберальним. Таким, про що не можуть говорити депутати “ЄС”: про легалізацію проституції, одностатевих шлюбів, адже це відштовхне від них їх виборця.

Я також був помічником нардепа від БПП. У нас з “ЄС” спільний електорат. Саме через це велика кількість прихильників Порошенка нас ненавидить: вони підозрюють, що ми забираємо його голоси. Наша логіка дуже проста: ми спілкуємося з усіма українськими силами, з усіма проукраїнськими партіями, рухами та організаціями.

Грошей Порошенка у нас немає: ніколи не було і ніколи не буде, тому що у нього є своя партія, а у нас - своя. Крім того, ми понад усе пишаємося своєю незалежністю, хоча вона прямо пов’язана з нашою бідністю. Коли бюджет всієї партії близько 47 тисяч доларів на місяць - це смішно. Більшість великих політичних партій витрачає сотні тисяч. У нас 3230 донорів і ми цим пишаємося. Я б дуже хотів, щоб українці зрозуміли, що політика, як і бізнес, має ґрунтуватися на грошах знизу, а не на грошах зверху. Проте ми звикли до того, що за усіма політичними проєктами хтось стоїть.

Як ти ставишся до Петра Порошенка? Не як до п’ятого президента, а як до політика й народного депутата?

Його фракція досить бойова.

Я питаю за нього конкретно, не за фракцію.

Він молодець. Я виступаю за те, щоб депутати ходили і виступали, голосували за законопроєкти, навіть якщо немає впевненості, що вони будуть ухвалені.

А що у вас за війна з головою Національного банку Кирилом Шевченком, в чому проблема?

Ми не ведемо війну з Кирилом Шевченком, ми воюємо за Нацбанк України, так само як воюємо за незалежний “Нафтогаз” та інші інституції, яким потрібно бути незалежними.

Зеленський разом зі своїми друзями призначив головою Нацбанка людину, яка перетворює його з регулятора в ручного песика. Нещодавно з Нацбанку звільнився департамент ліцензування у повному складі. Відбувається “зачистка”, яка нам дуже сильно відгукнеться, тому що регулятор, який повністю підконтрольний Офісу президента, останній раз ми мали за Януковича: не дуже добре закінчилося.

А у Порошенка з Гонтаревою не так само було?

Було взагалі інакше. Якщо ви зараз запитаєте Гонтареву про Порошенка чи Порошенка про Гонтареву, то вас чекає дуже багато сюрпризів. Нацбанк України має бути незалежним регулятором - це не тільки вимога США і ЄС, це вимога здорового глузду. В Україні це зараз порушується, тому особистість Кирила Шевченка мене не дуже цікавить. Мене цікавить, щоб люди не лізли руками туди, куди не треба. Ми вимушені як партія захищати раду НБУ, в якій 99% людей нам неприємні. Але сама по собі рада - це частина інструменту, який дозволяє бути НБУ незалежним. Ми захищали їх як інституцію.

Юрій Гудименко

Юрій Гудименко (фото: Парламент.UA)

Склад політичної ради ДемСокири останній раз змінювався у жовтні 2020. Чому після зміни з неї зник Олександр Нойнець?

До кінця літа зміниться ще раз. Ми на минулі вибори політради йшли з обіцянкою про те, що ми проведемо корпоративну реформу: політрада складатиметься з 15 людей, які фактично виконуватимуть функції наглядової ради. Ми не будемо займатися операційною дільністю, а визначатимемо проблеми партії й робитимемо стратегічне бачення та аналіз.

А щодо Нойнеця - так він і не балотувався.

Чому він не балотувався? Він же один із співзасновників партії.

Не захотів, а ми не стали примушувати. Сашко, як один із співзасновників нашої партії, зайняв позицію арбітра: він матиме голос у нашій політраді щодо питань, пов’язаних з внутрішніми конфліктами.

Те, що він був в “Партії регіонів” - не страшно, багато хто там був у 2010 році. Проте він називав Євромайдан “революцією єбантяєв” та визначає себе “руським” - це та сама теза про слов’ян і “єдиний народ”, яку нам намагається нав’язати Путін. Як така людина уживається у партії з вашим світоглядом?

По-перше, ми говоримо про ситуацію семирічної давнини, а Сашко з 2014 року став волонтером української армії. По-друге, ця історія підкосила його дуже серйозно, тому що він дуже серйозно помилявся, а тепер спокутує свій гріх.

Я своєю репутацією гарантую, що Сашко в останні роки робить для України набагато більше, ніж більшість пересічних українців.

І Сашко визначився зі своєю національністю: він - українець єврейського походження, і всіх це влаштовує.

Через скільки років ДемСокира зможе потрапити до Верховної Ради?

Я думаю, що в наступному скликанні ми будемо. На наступних виборах велика кількість українських партій та рухів буде домовлятися про спільний похід. Там і для нас буде місце, тому що ми одна з найактивніших партій в Україні.

Якби в тебе була можливість змінити щось одне в історії незалежної України починаючи з 1991 року, щоб ти змінив?

Мені здається, що ми дуже багато втратили із загибеллю Чорновола. Якби його можна було врятувати, то його треба було б врятувати.