Самопоміч

Самопоміч

Партія мера Львова Андрія Садового

Об’єднання “Самопоміч” (Фото: Фейсбук)

Історія заснування

Історія політичної партії "Самопоміч" починається у жовтні 2004 року, коли на той час депутат Львівської міської ради Андрій Садовий заснував однойменну громадську організацію.

Цю назву Садовий запозичив у кредитних кооперативів, які існували на Західній Україні на початку XX століття. Тоді мешканці Галичини об'єднувалися у спілки, щоб спільно займатися господарством та боротися із заборонами влади. Одним із таких кооперативів був "Краєвий Союз ревізійний", який у 1909 - 1914 роках видавав газету "Самопоміч".

Громадська організація Садового проводила заходи дозвілля для пенсіонерів та навчальні проєкти для молоді, пропагувала здоровий спосіб життя, надавала правову допомогу мешканцям Львова і юридичні консультації.

У жовтні 2012 року, вже будучи мером Львова, Андрій Садовий заявив про створення політичної партії "Самопоміч", вона була зареєстрована Міністерством юстиції 29 грудня того ж року під реєстраційним номером № 215-п.п.

Лідер “Самопомочі” Андрій Садовий

Лідер "Самопомочі" Андрій Садовий (Фото: Фейсбук)

Тоді ж розгорівся скандал, коли на тиждень раніше від офіційної реєстрації партії, ймовірно конкурентами мера Львова, у Києві була зареєстрована однойменна партія. Наразі цей клон не проявляє активності, однак в Єдиному державному реєстрі числяться дві "Самопомочі.

Першу спробу походу у велику політику партія здійснила у травні 2014 року під час дострокових виборів до Київської міської ради і за результатами голосування посіла третю сходинку з результатом 7,4 % голосів і завела до Київради 5 депутатів.

Прихід у Парламент

У вересні 2015 року, напередодні парламентських виборів, відбувся з’їзд партії, на якому "Самопоміч" об’єдналася із партією "Воля" і оголосила про спільний похід на вибори. Лідер партії "Воля" Єгор Соболєв отримав 13 місце у списку, Андрій Садовий був включений до списку під № 50. Також у список потрапили представники добровольчого батальйону "Донбас".

З'їзд партії “Самопоміч” 9 вересня 2014 року

З'їзд партії "Самопоміч" 9 вересня 2014 року (Фото: Фейсбук)

З результатами позачергових парламентських виборів, які відбулися у жовтні 2014 року, партія "Самопоміч" посіла третє місце після "Народного фронту" та Блоку Петра Порошенка.

Партія отримала 10,97 % голосів, за неї проголосували 1 729 270 виборців. Таким чином, за списком "Сомопоміч" завела у Верховну Раду 33 депутати. Крім того, кандидатка від партії Ірина Подоляк здобула перемогу в мажоритарному окрузі.

Експерти пояснювали такий успіх ставкою на нові обличчя, оскільки у списку "Самопомочі" не було жодного народного депутата попередніх скликань. Андрій Садовий не потрапив до парламенту і залишився на посаді мера Львова.

Програма та ідеологія

Своєю головною ідеологічною ціллю "Самопоміч" проголошувала "впровадження в українську політику принципів християнської моралі та здорового глузду".

Партія заявляла, що буде боротися за відмову від позаблокового статусу України, скасування депутатської недоторканності, проведення люстрації влади, усунення президента і Верховної Ради від формування суддівського корпусу.

"Самопоміч" обіцяла створити систему військової підготовки громадян, провести децентралізацію влади, скасувати пільги депутатів і міністрів, створити незалежний суд для розслідування корупції серед вищих чиновників, запровадити у системі освіти прозорі механізми ліцензування, акредитації та іспиту.

Парламентська діяльність та скандали

У Верховній Раді VIII скликання була утворена фракція "Самопоміч", до якої увійшли 32 народних депутати. Цікаво, що членами партії були лише троє із них, а нардеп Тарас Пастух входив до Української Народної Партії, решта числилися безпартійними. Керівником фракції Садового у парламенті був Олег Березюк.

"Самопоміч" увійшла у коаліцію "Європейська Україна" спільно із "Народним фронтом", Блоком Петра Порошенка, ВО "Батьківщина" та Радикальною партією Олега Ляшка.

Нардепка від "Самопомичі" Оксана Сироїд була обрана заступницею голови Верховної Ради, в уряді Арсенія Яценюка Міністром аграрної політики був Олексій Павленко.

Після проходження "Самопомочі" до Верховної Ради партія "Воля" заявила про вихід із об’єднання. Вони стверджували, що "Самопоміч" порушила рішення перших Національних зборів партії "Воля", не підтримувала узгоджених мажоритарних кандидатів на окремих округах, і що деякі активісти та члени об’єднання "Самопоміч" "не відповідають люстраційним та морально-етичним критеріям".

Депутати від "Самопомочі" намагаються заблокувати трибуну Верховної Ради, 2017 рік

Депутати від "Самопомочі" намагаються заблокувати трибуну Верховної Ради, 2017 рік (Фото: Firstsocial)

Місцеві вибори 2015 року показали, що партія почала втрачати популярність та рейтинги. За підсумками голосування вона зайняла десяте місце за кількістю обраних депутатів місцевих рад усіх рівнів, а саме 915 осіб, або 2 % від загальної кількості. Найкращі результати партія показала у Львові, де отримала 37,50 % на виборах до міської ради та 16,67 % до обласної ради.

21,43 % "Самопоміч" отримала на виборах до Хмельницької міської ради, 18,52 % - до Миколаївської, 18,33 % партія набрала на виборах до Київради, а також завела невелику кількість депутатів у міські ради Тернополя та Житомира. Крім того, у Львові мером був переобраний Андрій Садовий, а міським головою Миколаєва став висуванець від "Самопомочі" Олександр Сєнкевич.

Вже на початку 2016 року партія опинилася в епіцентрі парламентського скандалу. 2 січня "Самопоміч" звинуватила уряд Арсенія Яценюка в "клептократичності і руйнуванні парламентської демократії", і відкликала свого міністра Олексія Павленка. Фракція Садового вимагала сформувати новий Кабінет Міністрів, а 18 лютого того ж року вийшла з правлячої коаліції і заявила про перехід в опозицію.

Нардепи від "Самопомочі" заявляють про перехід в опозицію

Нардепи від "Самопомочі" заявляють про перехід в опозицію (Фото: Фейсбук)

У 2017 році заступник голови Запорізької обласної ради та керівник фракції "Самопоміч" Владислав Марченко фігурував у кримінальній справі за підозрою у розкраданні 87 млн грн бюджетних коштів. Суд відправив його під домашній арешт. Згодом з нього зняли обвинувачення, і Марченко покинув "Самопоміч".

У вересні 2018 року скандал довкола "Самопомочі" розгорівся у Києві. Тоді стало відомо, що депутат Київради від "Самопомочі" Роман Марченко захопив 12 земельних ділянок у Києві площею 1,4 га. Також ЗМІ повідомляли, що його юридична фірма працює в окупованому Криму та на території РФ. Марченка підтримали депутати Сергій Гусовський, Олексій Руденко, Сергій Харчук та Вадим Васильчук, яких згодом виключили з партії. Рішення пояснювали тим, що депутати нанесли шкоду репутації політсили. Крім того, більшість членів фракції відмовилися засудити дії Марченка, і фракція "Самопоміч" у Київській міській раді заявила про саморозпуск.

У жовтні 2018 року "Самопоміч" домовилася із партією "Демократичний альянс" про спільну участь виборах усіх рівнів.

20 грудня 2018 року мер Миколаєва Олександр Сенкевич заявив про вихід з партії "Самопоміч".

Від сьогоднішнього дня я перестаю бути членом "Об`єднання "Самопоміч", від якої я обирався на виборах міського голови. Хочу подякувати представникам політичної партії за підтримку до та під час усунення мене від обов’язків, - заявив він на брифінгу.

Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич заявляє про вихід із "Самопомочі"

Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич заявляє про вихід із "Самопомочі" (Фото: mkrada.gov.ua)

На президентських виборах 2019 року Андрій Садовий зареєструвався кандидатом на пост глави держави від "Самопомочі", однак 1 березня зняв свою кандидатуру на користь Анатолія Гриценка. 11 травня того ж року на з’їзді партії Андрія Садового переобрали головою політсили.

Андрій Садовий заявляв, що його партія буде брати участь у виборах до Верховної Ради самостійно, однак за підсумками голосування, "Самопоміч" отримала 0.62 % голосів (91 700 виборців) і не пройшла до парламенту. Мандат народного депутата отримав лише висуванець від "Самопомочі", мер Яворова Львівської області Павло Бакунець, який переміг у мажоритарному окрузі № 122. Він увійшов до складу депутатської групи "Довіра".

У червні 2019 року "Самопоміч" увійшла до складу Європейської народної партії у статусі спостерігача. Спостерігачами у Європейській народній партії є такі українські політичні партії, як "Батьківщина", "Рух" та "УДАР".

Після провальних виборів до Верховної Ради Андрій Садовий заявив, що хоче покинути пост лідера партії "Самопоміч". У жовтні 2019 року політсилу очолила ексспікерка парламенту Оксана Сироїд. У Фейсбуці Андрій Садовий повідомив, що обрання Сироїд главою партії - "це найкраще, що сьогодні можна побажати всім нам".

Сім років я віддав керівництву "Об'єднанням "Самопоміч". Це були найкращі і найскладніші роки мого життя, - написав мер Львова.

Напередодні місцевих виборів 2020 року відбувся черговий з’їзд партії, на якому вирішили, що список "Самопомочі" до Львівської міської ради очолить Андрій Садовий. Його також висунули кандидатом на посаду мера Львова. На партійній конференції оголосили кандидатів у депутати до 42 місцевих рад Львівської області.

Андрій Садовий під час з’їзду партії “Самопоміч”

Андрій Садовий під час з’їзду партії "Самопоміч" (Фото: Фейсбук)

За резульатами голосування Андрій Садовий здобув перемогу на виборах мера Львова, він отримав 62,25% підтримки виборців. Партія "Самопоміч" зайняла друге місце після "Європейської Солідарності" на виборах до Львівської міської ради, вона отримала 19,43% (42 787 голосів виборців). За результатами місцевих виборів партія завела 222 депутати до місцевих рад усіх рівнів, що становить 0.52 % від загальної кількості місцевих депутатів.

Медійні обличчя

Оксана Сироїд - політикиня, заступниця Голови Верховної Ради України VIII скликання.

Семен Семенченко - український військовик, народний депутат VIII скликання, екскомандир добровольчого батальйону "Донбас".

Єгор Соболєв - український журналіст, заступник голови фракції "Самопоміч" у парламенті VIII скликання.

Олег Березюк - політик, голова парламентської фракції "Самопоміч" у Верховній Раді VIII скликання.

Сергій Гусовський - український підприємець-ресторатор, депутат Київради VII та VIII скликань, кандидат на посаду мера Києва у 2015 році.