Ахметов, Пінчук та інші: хто у списку та скільки "коштують" українські олігархи

Десятеро найбагатших українців, які гарантовано потраплять до списку олігархів за новим законом
Ексклюзив
Ахметов, Пінчук та інші: хто у списку та скільки "коштують" українські олігархи
Гроші, долари (Фото: pexels)
18 Жовтня 2021, 09:41
читать на русском

Журнал "Forbes Україна" оприлюднив топ-100 найбагатших українців 2021 року. Ахметов і Пінчук далі очолюють топ-10 в цьому рейтингу. Рінат Ахметов досі єдиний бізнесмен з України, який входить до світового рейтингу найбагатших за версією Forbes,  Експрезидент Порошенко покинув "бронзове місце у ньому.

Загалом за рік сукупні статки топ-сотні зросли на 42% – до $44,5 млрд (збільшилися статки 76-ти осіб списку). Спричинилося до цього зростання вартості нафти, сталі, пшениці та кукурудзи. Водночас у списку верхньої сотні найбагатших українців 21 нове обличчя.

Хто увійшов до десятки найбагатших українців

До першої десятки найбагатших українців нинішнього року увійшли:

  1. Рінат Ахметов із загальним статком $7,6 млрд (за рік він зріс у 2,7 разу, від $2,8 млрд);
  2. Віктор Пінчук – $2,5 млрд грн, що на $1,4 млрд більше, ніж торік;
  3. Костянтин Жеваго – $2,4 млрд (торік було $1,1 млрд);
  4. Ігор Коломойський збільшив свої активи на $800 млн – до $1,8 млрд;
  5. Геннадій Боголюбов – $1,7 млрд (торік було на $500 млн менше);
  6. Олександр і Галина Гереги – $1,7 млрд, що на $400 млн більше, ніж торік;
  7. Петро Порошенко став багатшим на $200 млн – до $1,6 млрд;
  8. Вадим Новинський зі статком $1,4 млрд (за рік додалося $600 млн;
  9. Олександр Ярославський: його активи оцінюють у $820 млн (+ лише $95 млн);
  10. Юрій Косюк з $780 млн активів (втратив понад $321 млн) .

Як бачимо, список верхньої десятки, хоча й з перестановками, але за складом очікуваний. Нових імен у ньому немає.

Перші два місця вже тривалий час посідають Рінат Ахметов і Віктор Пінчук. Перший збагатився за рік утричі, другий – майже удвічі. І коштує Пінчук утричі менше від Ахметова.

Трохи несподівано вилетів з першої трійки експрезидент України Петро Порошенко, хоча й збільшив статки на $200 млн, помінявся місцями в рейтингу з Костянтином Жеваго, посівши 7 місце. Активи Жеваго від 2020-го зросли на $1,3 млрд, що привело його на третє місце в рейтингу "Forbes Україна". З четвертого на шосте місце опустилися Олександр і Галина Гереги, хоча й обігнавши Петра Порошенка, бо додали до своїх статків $400 млн. П’яте місце зберіг за собою Геннадій Боголюбов, і хоча вартість його дорівнює статкам Герег ($1,7 млрд), за рік він додав до своїх активів на 100 млн більше. Поновив зростання невгамовний Ігор Коломойський, піднявшись з 8-го на 4-те місце, адже його активи за рік збільшилися на $800 млн – до $1,8 млрд. Вадим Новинський та Олександр Ярославський піднялися кожний на одну позицію – відповідно на 8-ме та 9-те місця. При цьому Новинський збагатився на $600 млн, а Ярославський – лише на $95 млн. Натомість на десяту позицію опустився Юрій Косюк, мало не вилетівши з десятки зовсім, бо він, єдиний з цього списку, втратив за рік понад $300 млн.

Рінат Ахметов

Рінат Ахметов (фото: з відкритих джерел)

Середній вік топової десятки - трохи  більше за 56 з половиною року. Тобто дев’ять з десяти – на шостому десятку, а троє з них навіть перетнули 60-річну позначку. Наймолодший – Костянтин Жеваго (колись, у 24, наймолодший депутат Верховної Ради), але й йому вже минуло 47 років.

Освіта в усієї топ-десятки найбагатших вища, і майже в усіх вона отримана одразу після школи, у 22-23 роки, Інженери – металурги та харчовики, економісти та менеджери і навіть дипломат-міжнародник в особі Петра Порошенка. Набагато пізніше (2011-го, у 45 років) отримав диплом про вищу освіту Рінат Ахметов, і це не дивує, адже виходець з дуже небагатої родини Ахметов початок свого свідомого життя витратив на заснування та становлення свого бізнесу і, як факт, досягнення вершини в ньому. Натомість Рінат Ахметов –  єдиний і досі бізнесмен з України, що потрапив до світового рейтингу найбагатших за версією Forbes, хоча й сягнув там лише 327 місця.

Нічого не говорять джерела про рік отримання диплому Олександром Герегою, згадується лише, що "вищу освіту він здобував" (вживається саме цей вираз!) у Львівській комерційній академії (нині цей поважний заклад носить назву Львівський торговельно-економічний університет) за спеціальністю "Менеджмент організацій і адміністрування". Але нинішнього, 2021 року, Олександр Герега захистив кандидатську дисертацію й здобув ступінь кандидата економічних наук. Після скандалу з кандидатською Киви (досьє Іллі Киви) дивуватися не доводиться.

Як бачимо, у списку лише одна жінка, Галина Герега. Подейкують, що в тандемі подружжя Герег саме вона жорстка, рахує, як кажуть підлеглі, кожну копійку.

У що вклали гроші українські мільярдери

Бізнесові інтереси топ-10 найбагатших базуються в провідних галузях української економіки.

Скажімо, у випадку Ріната Ахметова, це чорна металургія, від видобутку руди і до випуску готової продукції. Не цурається найбагатший українець і просто експорту сировини. Скажімо, 2020 року холдинг Ахметова "Метінвест" відправляв на азійський ринок, зокрема до Китаю, 44% залізорудної сировини, що врятувало "Метінвест" від дефолту. Непогано почувається й його ДТЕК "Нафтогазвидобування", яка 2020‑го пробурила чотири надглибокі свердловини у Полтавській області і збільшила видобуток газу на 11%, до 1,84 млрд кубометрів – серед приватних компаній на неї припадає 40% ринку.

Рінат Ахметов входить до умовної групи 25 найбільших рантье України, отримуючи зиск від Київського Центрального універмагу (ЦУМ), офісного бізнес-центру Leonardo, готелю "Опера", нерухомості "Укртелекому".

Віктор Пінчук пройшов складний шлях від нічного сторожа і різальника холодного металу третього розряду на Нижньодніпровському трубопрокатному заводі до другої людини у українському бізнесі, власника багатогалузевого холдингу Інтерпайп. Нині це віиплавлення сталі, трубопрокатне виробництво. Раніше володів банком "Кредит-Дніпро", але 2018 року продав його Олександрові Ярославському.

Виктор Пінчук

Віктор Пінчук (фото: Вікіпедія)

В активі Костянтина Жеваго – мажоритарний пакет гірничодобувної групи Ferrexpo. У квітні 2021‑го Ferrexpo, що котирується на Лондонській фондовій біржі, досягла капіталізації у $2,9 млрд. Жеваго є також бенефіціаром банку "Фінанси і Кредит", який насправді має багато фінансових відгалужень. Саме через цей банк 2019‑го Генпрокуратура оголосила Жеваго в міжнародний розшук у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн. Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією дистанційно. Жеваго склав із себе повноваження гендиректора гірничодобувної групи Ferrexpo, але залишився її мажоритарним власником і членом ради директорів.

Ігор Коломойський, свого часу найбільш публічна до скандальності особа в бізнесі, торік відцурався медійної активності, яка досягла піку після поразки Петра Порошенка на президентських виборах. І все через те, що у Високому суді Лондона розглядається справа "ПриватБанку". У списку компаній, до яких так чи інакше має стосунок Ігор Валерійович – кілька десятків назв. Коломойський, "розкладаючи яйця по багатьох різних кошиках", демонструє цим найвищий пілотаж підприємливості. Це, окрім фінансів, електроенергія, нафта й газ, ті ж феросплави.

Він теж належить до найбільших рантьє: Коломойський володіє третиною гірського курорту "Буковель" і готелем "Жовтневий" у Дніпрі. П’ятий рік триває війна Коломойського з державою за нерухомість ПриватБанку.

Нинішній девіз Коломойського:  "Ми нікому нічого не збираємося дарувати. Все повертатимемо назад".

Ігор Коломойський

Ігор Коломойський (Фото: УНІАН)

Геннадій Боголюбов – багаторічний партнер Ігоря Коломойського, практично весь час вони рухаються в рейтингах "нога в ногу", і лише торік Коломойський опустився аж на восьме місце – на три пункти нижче від партнера. На відміну від Коломойського, це найменш публічна особа у топ-десятці українського бізнесу. Кінець 2016 року відзначився для Боголюбова кардинальною зміною портфеля активів. "ПриватБанк", у якому його частка перевищувала 40%, був націоналізований, а гірничодобувну компанію "Consolidated Minerals" купила китайська "Tian Yuan". Відтоді головні інтереси Боголюбова зосереджені у нафтогазовому секторі та благодійній діяльності. Однак він не забув і про потреби у сировині для феросплавних заводів, що належать групі "Приват": угода про продаж "Consolidated Minerals надала колишньому власнику право щорічно купувати за ринковими цінами до 600 тис. тонн марганцевої руди (майже 1% світового виробництва).

Найбільш відоме бізнесове дітище подружжя Олександра й Галини Герег – мережа центрів торгівлі будівельними та господарськими товарами – гіпермаркетів "Епіцентр". Не цураються вони й власного виробництва будівельних товарів, скажімо, кахлів. Карантин не завадив Герегам відкривати нові напрями бізнесу. 2020‑го "Епіцентр" запустив власні аптеки і продуктові магазини. Тепер у мережі 450 000 найменувань товарів, з яких лише 7% – будматеріали. Це дозволило під час карантину залишити магазини відкритими: мовляв, "Епіцентр" продає тільки речі першої необхідності. До них зарахували не лише продукти харчування та медичні товари, а й деталі для автівок, засоби зв’язку і телекомунікацій, пестициди, агрохімікати, насіння і садовий матеріал, товари для тварин. І лише за півтора місяця поліцейські перевіряли "Епіцентр" на дотримання карантину 320 разів.

Герега Галина та Олександр

Петро Порошенко переживає скрутні для його кондитерського бізнесу часи. І хоча кондитерська корпорація ROSHEN за три квартали 2020 року збільшила чистий прибуток на 60%, порівняно з аналогічним періодом 2019 року, – до 2,4 млрд грн, її власник безуспішно намагається оскаржити в РФ багатомільйонні податкові донарахування Липецькій фабриці ROSHEN, на активи якої 2017 року накладено арешт. ROSHEN судиться в РФ у шести справах, пов’язаних із підозрами про несплату податків на суму понад 500 млн руб. (понад $6,5 млн).

Обіцянку продати весь бізнес, якщо його оберуть президентом, Порошенко виконав лише на 20%: разом з бізнес-партнером Ігорем Кононенком продали завод "Кузня на Рибальському". Умови цієї угоди, як і інші епізоди його президентства, стали підставою для порушення понад десятка кримінальних справ.

Вадим Новинський 2007 року обміняв більшу частину своїх активів на 25-відсоткову частку в "Метінвесті", ставши молодшим партнером Ахметова. Зростання цін на руду і метал підвищило вартість "Метінвесту", а отже, і статки міноритарного акціонера – протодиякона Успенського собору Києво‑Печерської лаври (МП) Вадима Новинського. У 2020 році "Метінвест" наростив обсяги витоплення сталі на 9%. В енергетичному бізнесі справи православного мільярдера не такі гарні. Через зниження цін доходи газодобувної компанії Enwell Energy скоротилися на 15,5%, до $47,3 млн, а прибуток – учетверо, до $3,2 млн.

Новинський не любить говорити про бізнес, із більшим задоволенням розмірковує про справи духовні. Прийнявши 2020 року церковний сан, бере участь у всіх урочистих службах УПЦ МП. "Не я допомагаю церкві, а церква допомагає мені справлятися із собою та зі своїми пристрастями", – каже він.

Олександр Ярославський – колишній співвласник УкрСиббанку, нині президент групи DCH  (Development Construction Holding), проти якої 2018 року були введені російські санкції. DCH – одна з найпотужніших бізнес-груп України, що включає фінансові структури, промислові об'єкти, у тому числі гірничодобувні підприємства, девелоперські компанії, об'єкти елітної нерухомості (зокрема, елітний житловий комплекс "Воздвиженка" в Києві).

Проєкт DCH "Екополіс ХТЗ" з перетворення території Харківського тракторного заводу (ХТЗ) на багатофункціональну екосистему для бізнесу має оголошену інвестиційну ємність $1 млрд до 2033 року.

На початку серпня 2020 року одна з дочірніх компаній DCH – "МС-4" – досягла домовленості з китайською компанією про спільний розвиток заводу "Мотор Січ". У січні 2021 року Міністерство фінансів США ввело санкції проти китайської компанії "Skyrizon" – партнера ДСН з розвитку "Мотор-Січ", через спроби придбати та узаконити закордонні військові технології та роботу в інтересах китайської армії, що становить загрозу національній безпеці США.

Юрія Косюка негласно називають курячим королем України. Однак через пандемію, зниження світових цін на курятину та ослаблення гривні один із найбільших українських аграріїв переживає не найкращі часи. За підсумками 2020‑го його холдинг "Миронівський хлібопродукт" (МХП) зазнав чистого збитку $133 млн. Однак рада директорів усе одно вирішила виплатити акціонерам $30 млн за 2020 рік. Косюку дістанеться 66% від цієї суми, за кількістю належних йому акцій.

Юрій Косюк (фото: facebook.com/kosjuk.yuriy)

Через фінансову скруту Косюк наприкінці 2020 року виставив на продаж дві яхти загальною вартістю €143 млн. У кінці 2019 року рада відкрила кіпрській компанії Косюка "WTI Trading Limited", яка пов’язана з бізнесом Коломойського та Боголюбова і володіє 59,7% акцій МХП, кредитну лінію на $80 млн. За два роки Косюк виплатив МХП $27,3 млн. Решту $67,4 млн засновник МХП має повернути до грудня 2021‑го. Має проблеми й зі сплатою податків.

Попри це, 2019-го холдинг Косюка купив одного з найбільших виробників м’яса птиці Південно-Східної Європи – словенську Perutnina Ptuj. Виручка МХП зросла майже на третину, до $2 млрд.

Що зміниться для українських багатіїв після підписання антиолігархічного закону

З огляду на нинішній розгляд антиолігархічного закону й скандалів навколо нього, скажемо, що верхня десятка українського бізнесу має, у кожного в різних комбінаціях, ознаки, за якими відносять до олігархів.

Злиття з політичними колами і пряме входження в них – від депутатства у ВР, майже в кожного у кількох каденціях, до міністерських постів, членства в РНБО і аж до президентства. Правий був класик, стверджуючи, що "Політика є продовження економіки". Правда, Рінат Ахметов, мабуть, узявши від участі в політиці все, чого хотів і "тримаючи носа за вітром", наприкінці 2012 відійшов від прямої участі в політиці, хоча, безумовно, зберіг свої політичні зв’язки.

Політичні справи Коломойського перейшли у пряму війну з державою через відібраний "ПриватБанк". Співвласника фінансово-промислової групи "Приват" публічно звинувачують у прямому лобіюванні особистих інтересів через підконтрольні йому політичні групи. Повернення в Україну після поразки Петра Порошенка на президентських виборах створило враження, що Коломойський бачить себе тріумфатором, на ділі ж олігарх виявився для нової адміністрації так само незручним, як і для попередньої.

А Петро Порошенко, програвши 2019-го президентські вибори, і далі керує своєю партією "Європейська солідарність" і офіційно опозиціонує нинішній владі.

Найменш задіяний у політиці – Геннадій Боголюбов, який полюбляє підкреслювати, що він – непублічна особа. Хоча в нинішньому світі релігія теж пересікається з політикою, і чи не такого кшталту президентство Боголюбова в єврейській громаді Дніпра – власне, як і дияконство Новинського в церкві Московського патріархату.

Петро Порошенко

Клани. Для найбагатших українців дуже важливим є різноманітна за формою участі приналежність до об’єднань політиків та бізнесменів за місцем походження. Сім’я, клан – такі розхожі назви цих груп. Найбільш відомими й впливовими з них вважаються "донецькі"  (Рінат Ахметов) та "дніпропетровські" (Коломойський, Пінчук, Боголюбов). Трохи менш впливовий клан "вінницьких", але й він устиг дати президента й прем’єра. Представники 95-го кварталу до першої десятки багатіїв ще не доросли. Але й боротися з олігархами щось не дуже їм вдається.

Офшорні капітали, медіахолдінги (преса, теле- та інтернет-канали) – практично в кожного з десятки.

Добрим тоном у найбагатших вважається мати свою футбольну команду.

І меценатство. Причому, мотиви та сфери доброчинних вкладень різні. І якщо виходець з бідних кіл Ахметов  саме й займається підтримкою бідних, лікарень, шкіл – широковідома його програма боротьби з туберкульозом – то Віктор Пінчук більше до мистецтва: створений ним комплекс "Мистецький Арсенал" підтримує художників та письменникі. Причому виставки в "Мистецькому Арсеналі" щоразу є подією в світському житті Києва. Ще 2013-го Пінчук приєднався до міжнародної програми доброчинних внесків "Giving pledge", зобов’язавшись інвестувати половину або більше своїх статків у благодійні проєкти.

Чи запрацює врешті-решт в Україні антиолігархічний закон, невідомо. Адже кожному з цієї потужної десятки є що втрачати.

Читайте також

1