Протасевич Роман

Протасевич Роман

Білоруський опозиційний журналіст, блогер, екскерівник телеграм-каналу "NEXTA"

Всі новини

Протасевич Роман – білоруський опозиційний активіст, керівник Telegram-каналу "Беларусь головного мозга", як журналіст перебував у зоні бойових дій на Донбасі, заарештований внаслідок спецоперації білоруського КДБ.

Місце народження

Народився 5 травня 1995 року у Мінську, Республіка Білорусь.

Освіта

Навчався у ліцеї Білоруського Національного технічного університету, був відрахований за участь в опозиційних акціях. У журналі "Форбс" писали, що Протасевич один семестр провчився на факультеті комп’ютерних систем і мереж Білоруського державного університету інформатики і радіоелектроніки. Згодом поступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але і звідти був відрахований за опозиційні настрої і конфлікти з викладачами. Так він жодного диплому і не отримав.

Родина

Батько – військовослужбовець, підполковник запасу, працював старшим викладачем на кафедрі ідеологічної роботи Військової академії Республіки Білорусь. У 2021 році Лукашенко позбавив його військового звання як прихильника опозиції.

Мати працювала бібліотекаркою у тій же академії.

Роман неодружений, був у стосунках з громадянкою Росії Софією Сапегою, студенткою Європейського державного університету у Вільнюсі, яку заарештували разом з ним 23 травня 2021 року.

Юнацькі роки, опозиційна діяльність, початок журналістської кар’єри

Опозиційну діяльність Роман почав ще в шкільні роки. В 16 років його двічі затримували за акції протесту, через різні погляди з батьками пішов з дому. У 2011 році всю країну облетіло фото, як під час акції двоє "в штатському" ведуть до автозака школяра Романа Протасевича. Хлопець тоді швидко відчув себе "бувалим опозиціонером", роздавав інтерв’ю, засуджував батьків, хоча згодом виявилось, що вони не мали жодного наміру його перевиховувати і лише хвилювались за його здоров’я і безпеку.

Затримання Романа Протасевича у 2011 році

У 2011 році Роман Протасевич вступив до лав молодіжної націоналістичної організації "Молодий фронт" (яка, поміж іншим, боролось за розвиток білоруської мови на противагу російській), увійшов до складу міської ради організації, а потім, по протекції опозиціонерів Д. Дашкевича і Р. Васильєва, був обраний до вищого органу МФ - "Управи". Він займався розробкою стратегії і тактики молодіжної структури, організовував протестні заходи, поширював агітаційно-пропагандистську атрибутику, залучав молодь до активної протестної діяльності. Паралельно був адміністратором  інтернет-спільноти "Набрид нам цей Лукашенко". Також працював з порталом ТUТ.ВY.

Роман Протасевич на акції протесту (фото: Роман Протасевіч/twitter)

У 2012 році його затримувала міліція як адміністратора соцмереж, "контент яких мав деструктивний характер".

Юнак вступив на факультет журналістики БДУ, але за постійні суперечки з викладачами та опозиційну риторику його відрахували з вишу. Як пізніше пояснював Роман, на факультеті готували не журналістів, а "державних пропагандистів".

Попри відсутність диплому, Протасевич знайшов роботу в закордонних представництвах відомих ЗМІ, успішно працював фотожурналістом, почав їздити по світу.

Участь у війні на Донбасі та створення "NEXTA"

З кінця 2013 Роман Протасевич регулярно приїздив до Києва. Він захопився протестами на Майдані, і як він пізніше писав, швидко відчув різницю між українським і білоруським опозиційним рухом. На Майдані він перебував як журналіст та фотокореспондент, не був активним учасником сутичок, проте потрапив під кийки "Беркуту" - йому добряче розбили голову.

У 2014 році Протасевич познайомився з керівником "Національного Альянсу" і активним учасником подій на Майдані Ігорем Гузем, який запропонував білорусу вступити до батальйону "Азов".

В травні-червні 2021 року, після арешту Протасевича кадебістами в російських ЗМІ з’явились десятки матеріалів про те, як цей "білоруський фашист" з іншими "азовцями" брав участь у каральних акціях, з важкого озброєння (навіть вказували гаубиці Д-30) особисто гатив по мирним жителям і руки якого по лікті в крові. Навіть так звана "прокуратура ЛНР" відкрила проти Протасевича карну справу і попросила дозволу допитати його. "Бацька" поблажливо дозволив представникам терористів приїхати.

Разом з тим командир полку "Азов" Андрій Білецький підтвердив, що Протасевич перебував у складі "Азову" виключно як журналіст і допомагав добровольцям налагоджувати зв’язки з західними структурами. Роман в інтерв’ю відомому журналісту Юрію Дудю теж розповідав, що в зоні бойових дій перебував у якості журналіста-фрілансера та фотокореспондента, в боях участі не брав, хоча і був поранений.

Роман Протасевич дає інтерв'ю Юрію Дудю

У 2015 році Протасевич повернувся у Білорусь і разом зі своїм товаришем Степаном Путило створив ютуб-канал "NEXTA". Спочатку основний контент ютуб-каналу становили сатиричні музичні відеоролики. Наприклад, "Вибору немає" - пародія на пісню "Виходу немає" групи Сплін, що закликала бойкотувати президентські вибори в Білорусі.

У 2017 році "NEXTA" перейшов в "Телеграм". Перший спалах популярності каналу стався після вбивства Євгена Потаповича - 22-річного офіцера ДПС ДАІ Могильова. Роман Протасевич і його редакція першими видавали ексклюзивні відомості: записи переговорів силовиків, фотографії з місця вбивства. В тому ж році журналіст почав працювати на "Радіо Свобода", стажувався у США і в Чехії, за участь в акції протесту був затриманий на 10 діб.

Затримання білоруськими силовиками Протасевича у 2017 році (стоп-кадр відео)

Головний інформатор та координатор опозиційного руху

Незадовго до президентських виборів 2020 року Телеграм-канал розділився: на "NEXTA" виходили обґрунтовані і вивірені матеріали, а на "NEXTA Live" - новини в форматі "тут і зараз". Остання платформа стала в пригоді влітку 2020 року. Олександр Лукашенко 9 серпня 2020 року вшосте став президентом Республіки Білорусь. Це спровокувало масові заворушення і акції протесту — населення відкрито протестувало проти фальсифікацій результатів виборів і вимагало відставки Лукашенка. До цієї дати "NEXTA Live" підійшла з показником 315 тис. підписників. Через тиждень активного висвітлення того, що відбувається в Білорусі, аудиторія телеграм-каналу перевищила 2 млн підписників.

Канал "NEXTA Live" оперативно публікував фото, відео та новини з місць, де відбувалися найсерйозніші зіткнення протестувальників з міліцією і військовими. Його кореспондентами були самі громадяни. В інтерв'ю Бі-Бі-Сі в серпні 2020 року Протасевич говорив, що редакція (в ній працювало чотири людини) по каналах зворотного зв'язку отримувала сотні повідомлень на годину. Редакція в ті дні працювала по 20 годин на добу.

Роман Протасевич на каналі "NEXTA Live" висвітлював акції протесту в Білорусі (стоп-кадр відео)

Поступово канал став не лише основним джерелом інформації про протести, але і координатором протестних акцій. У телеграм-каналі з'являлися не тільки факти різних подій, а й заклики влаштувати загальнонаціональний страйк. Щодня вранці Роман Протасевич і його редакція публікували перелік організацій та установ, які наважилися оголосити бойкот і яким потрібна підтримка.

У кінці вересня 2020 року, Роман оголосив про те, що йде з "NEXTA". Своє рішення він пояснив тим, що не зійшовся поглядами зі Степаном Путилою на те, як має розвиватися канал далі. При цьому Роман Протасевич очолив інший опозиційний Telegram-канал "Беларусь головного мозга". За даними російської "Нової газети", він також працював у команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

А 5 листопада 2020 року, Протасевича та Путила звинуватили в організації масових заворушень, діях, що грубо порушують громадський порядок, та розпалюванні соціальної ворожнечі на основі професійної належності.

19 листопада 2020 року, білоруський КДБ включив їх до списку терористів.

Еміграція, арешт опозиціонера і міжнародна реакція

Ще у 2019 році Протасевич виїхав з Білорусі до Польщі, після того як помітив, що за ним стежать. Незадовго до виїзду заарештували його колегу і товариша за звинуваченням у торгівлі наркотиками, а згодом і у зґвалтуванні неповнолітнього. Журналіст зрозумів, що далі залишатись в країні небезпечно.

В січні 2020 року Протасевич попросив політичного притулку в Польщі і отримав статус політичного біженця. Згодом вся редакція "NEXTA" осіла в Польщі. Після початку активних протестів у Білорусі, Роман повідомив, що також вивіз до Польщі батьків, за якими також почалося стеження.

Протасевич у Польщі (фото: Роман Протасевіч/twitter)

Після листопада 2020 року, коли його оголосили в розшук і звинуватили в тероризмі та організації масових заворушень, журналіст почав остерігатись викрадення. Протасевич часто міняв місця проживання і дотримувався інших запобіжних заходів — намагався не ходити по вулицях один, не виходив з дому в темний час доби. В кінці 2020 року він переїхав з Польщі до Вільнюсу.

В травні 2021 року журналіст і його дівчина, студентка Європейського гуманітарного університету та громадянка Росії Софія Сапега, полетіли в Афіни. 16 травня Протасевич фотографував Світлану Тихановську, яка зустрічалася з грецькою владою.

23 травня Протасевич і Сапега вилетіли з Афін до Вільнюсу. Ще в аеропорту грецької столиці Роман помітив за собою стеження, про що й написав у соцмережаз, проте виліт не скасував. На підльоті до летовища Вільнюсу їх літак перенаправили до Мінська після повідомлення про замінування. Як пізніше виявилось, замінування — не підтвердилось.

Попри те, що літак був ближче до Вільнюса, самопроголошений президент Білорусі Лукашенко, за повідомленням його пресслужби, особисто наказав перенаправити літак до Мінська, піднявши у повітря для його супроводу літак-винищувач МіГ-29 Повітряних сил Білорусі. Павло Латушко, член президії Координаційної ради білоруської опозиції, заявив, що має дані про те, що екіпажу літака погрожували застосуванням зброї. У Мінську Протасевича випхали з літака та заарештували. Разом з ним заарештували його дівчину Софію Сапегу. До них не пускали адвокатів.

Затримана разом з Протасевичем Софія Сапега (стоп-кадр відео)

24 травня спільною заявою білоруських правозахисних організацій Протасевича визнали політичним в’язнем.

На початку червня його кілька разів виводили до журналістів. Опозиціонер, з погано прихованими слідами побоїв, каявся у своїх вчинках, звинувачував опозицію у різних гріхах, заявив, що поважає Олександра Лукашенка і взагалі, усіляко "співпрацював зі слідством". Всі зрозуміли, що коли допитують по методиці 37-го року і в заручниках тримають дівчину, не гріх зізнатись і в шпигунстві на прибульців з Альфа-Центавра.

На обличчі Протасевича помітні сліди побоїв (стоп-кадр відео)

Лідери країн ЄС домовилися про нові санкції проти Білорусі, закрили для авіакомпаній блоку повітряний простір країни, заборонили Бєлавіа літати в ЄС і зажадали негайно звільнити затриманих. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю. Президент Литви Гітанас Науседа зажадав звільнити Протасевича і звернувся до НАТО і ЄС з проханням відреагувати "на загрозу, що виходить від білоруського режиму для міжнародної цивільної авіації". З вимогою відпустити Протасевича виступили МЗС Австрії та МЗС ФРН. А в Україні Лукашенка позбавили звання почесного доктора Київського університету імені Шевченка.

Дата публікації: 18.06.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1