Єгоров Олександр

Єгоров Олександр

Почесний митник України, голова Державної митної служби України з 2005 по 2007 роки

Всі новини

Єгоров Олександр – дійсний державний радник митної служби, заслужений економіст України, колишній член Міжвідомчого комітету України у справах Європейських Співтовариств.

Місце народження

Народився 3 жовтня 1957 року в місті Бровари Київської області.

Освіта

1983 рік - закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю "романо-германські мови та література".  Вільно володіє французькою та англійською мовами.

Коротка біографія

  • 1975 – 1977 роки - проходив строкову службу в лавах Збройних Сил СРСР.
  • 1977 – 1978 роки - був слухачем підготовчого відділення Київського держуніверситету імені Т. Г. Шевченка.
  • 1978 – 1983 роки – навчався в Київському державному університеті імені Т. Г. Шевченка.
  • 1983 – 1986 роки – працював вчителем іноземної мови у середній школі № 216 міста Києва.
  • 1986 – 1992 роки – працював інспектором, старшим інспектором, а згодом заступником начальника Бориспільської митниці.
  • 1992 – 1996 роки – був заступником голови Державного митного комітету України.
  • 1996 рік – отримав звання "Почесний митник України".
  • 1996 – 2003 роки - обіймав посаду першого заступника голови Держмитслужби України.
  • 1998 роки – отримав почесне звання "Заслужений економіст України".
  • 2000 рік – Президент Леонід Кучма нагородив митника  орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
  • 2003 – 2005 роки – Єгоров керував Київським центром підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів Держмитслужби України.
  • Автор та співавтор низки опублікованих праць: "Святиня вашої сім’ї" (2004), "Митна економіка" (2005), "Вивчаємо митне законодавство: Тематичні завдання, тести: Посібник" (2004, за загальною редакцією), "Мовне спілкування: Термінологічний посібник митника" (1998, за загальною редакцією), "Новий Митний кодекс України. Набрання чинності 2004. Перевіряємо готовність (інформуємо, запитуємо, відповідаємо)" (2004, за загальною редакцією), "Як заповнити вантажну митну декларацію" (1993, співавтор), "Єдиний митний тариф України" (1993, співавтор), "Енциклопедія митної справи" (т., 2, 1996; т.3, 1997; т.5, 6, 1998; співавтор).
  • В 1993 році Президент Леонід Кравчук залучив Єгорова до роботи Міжвідомчого комітету України у справах Європейських Співтовариств.
  • А у 1998 році він був у складі Організаційного комітету з підготовки і проведення засідання Консультативної ради з питань іноземних інвестицій в Україні.

На чолі митної служби

23 вересня 2005 року Указом президента Віктора Ющенка Олександр Єгоров був призначений на посаду голови Державної митної служби України. Втримався на посаді при двох прем'єр-міністрах з різних політичних таборів – "нашоукраїнця" Юрія Єханурова і "регіонала" Віктора Януковича.

Вже за кілька місяців митниця стала об’єктом критики, і кількість негативних публікацій та висловлювань дедалі зростала. Хоча ще на початку 2006 року до митної служби було більш лояльне ставлення, чому сприяв річний звіт "Підсумки роботи митних органів України у 2005 році". Зокрема в документі було вказано, що в 2005 році митниця перерахувала в бюджет 31 мільярд 1,1 мільйона гривень, що на 12 мільярдів 908 мільйонів більше, ніж у 2004-му. Вартість вилучених у 2005 році предметів порушень зросла на 27 мільйонів гривень, себто на 9%. Проте у звіті вже проявились і негативні тенденції, що надалі лише зростали. Так істотно зменшилася середня вартість вилучених предметів, цей показник у 2005-му становив 32,4 тисячі гривень. Видатки на утримання Державної митної служби у 2005 році  становили 860 мільйонів гривень, що майже вдвічі перевищили аналогічні видатки 2004 року. Особливо обурили аналітиків принципи розподілу таких видатків, коли левова частина пішла на покращення умов керівних органів, а водночас витрати на модернізацію об’єктів митної системи скоротились вдвічі.

Згодом серйозні критичні матеріали щодо стану справ у митній службі з’явились в таких авторитетних виданнях, як "Українська правда" і "Голос України". Аналітики детально вивчили ситуацію і встановили, що під керівництвом Олександра Єгорова митниця "загрузла" в контрабанді та інших кримінальних схемах. А для заспокоєння суспільства готуються фальсифіковані звіти. Приклад таких маніпуляцій був наведений у статті "Голосу України". Так у 2005 році Єгоров звітував, що упродовж року через підозру у зловживаннях, було звільнено 6265 митників, фактично кожного третього. А насправді 5358 працівників просто перевели з одних посад на інші, або просто замінили їм місце служби. І ніякої масового очищення лав насправді не відбулось.

"Українська правда" оприлюднила ще один кричущий факт. На двох пунктах пропуску фахівці зіставили показники проходження вантажів за один місяць 2005 року з польської та української сторони. Виявилось, що українська митниця не зафіксувала понад 1,5 тис. тонн вантажів з м’ясом та побутовою технікою. І це при тому, що була оголошена державна програма "Контрабанді – стоп!". Щодо роботи Єгорова посипались депутатські запити, в яких наводились факти величезних зловживань. Так інтервенція м’яса лише через Одеську митницю завдала шкоди державі на 100 млн гривень. А за жовтень-листопад 2005 року в Україну завезли понад 30 тисяч тонн м’ясної сировини як давальницької продукції, яку одразу переправили в Росію, вже як український продукт, і незаконно отримали відшкодування ПДВ на мільйони гривень. Але тривалий час ГПУ закривала очі на дії команди Єгорова, поки у 2007 році не змінився уряд, який очолила Юлія Тимошенко. Оскільки депутати БЮТ неодноразово вимагали відставки керівника митниці, Єгоров не став випробовувати долю і подав заяву на звільнення, яку задовольнили в кінці грудня 2007 року.

Критика та скандали

Щодо службових зловживань Єгорова, то деякі факти були наведені в попередньому розділі. У 2006 -2007 роках його критикували і депутати, і урядовці, і ЗМІ. Зокрема вказувалось, що різні кримінальні схеми й розмах контрабанди був би неможливим без участі у цьому керівника митної служби.

Крім службових зловживань Єгоров отримав від профспілок безвідсоткову позику у сумі 200 тисяч гривень, яку і не думав повертати. На звернення нардепа Вадима Литвина у ГПУ, йому лише надали довідку, скільки всього подібних позик видано, і як відбувається процес їх погашення.

Те, що Олександр Єгоров ставився до митниці, як до "власної вотчини", свідчить ще один кричущий факт. Керівник митниці фактично закріпив службовий автомобіль за своєю дружиною, а інспектор Хомчук працював її особистим водієм. Інспектор не протестував, що перетворився на "прислугу", адже незабаром отримав позачергове та дострокове звання "Радник митної служби III рангу". Такі дії головного митника вже не службове порушення, а справжній злочин. Проте після звільнення жодних кримінальних переслідувань Олександр Єгоров не зазнав.

Дата публікації: 04.08.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021