Справа "Укрбуду": Хто покриває корупцію в Офісі президента

Скандал довкола можливої причетності заступника керівника Офісу президента Олега Татарова до кримінальної справи проти ексдиректора компанії "Укрбуд" Максима Микитася набирає обертів
Ексклюзив
Справа "Укрбуду": Хто покриває корупцію в Офісі президента
Протести інвесторів “Укрбуду” (Фото: Facebook-спільнота УкрБуд Інвестори)
3 Грудня 2020, 17:39
читать на русском

Цими днями справа "Укрбуду" посідає перше місце у ТОП корупційних скандалів в Україні, адже за інформацією з різних джерел причетним до неї виявився один з найвищих державних чиновників - заступник голови Офісу президента, у минулому працівник силових відомств часів Януковича Олег Татаров. Усіх цікавить, чи президент Зеленський визнає існування корупції у найближчому оточенні і пожертвує членом своєї команди, або ж покриватиме корупціонера, дискредитуючи САП та НАБУ.

У чому підозрюють нардепа Максима Микитася

Розслідування махінацій ексдиректора компанії "Укрбуд", нардепа Максима Микитася із житлом для Нацгвардії, тягнеться ще від 2017 року.  Антикорупційне бюро підозрює Микитася в тому, що він  разом з екскомандувачем Нацгвардії Юрієм Аллеровим та іншими особами, організував схему з заволодіння нерухомістю Національної гвардії. Остання мала отримати 50 квартир та 30 паркомісць в житловому комплексі на Печерську в обмін на земельну ділянку площею 1 га в центрі Києва, але згідно додаткових угод 2016—2017 рр. Нацгвардія відмовилася від квартир і паркомісць, отримавши натомість 65 квартир у будинку, що та ж компанія будувала на околиці Києва (біля станції метро Червоний хутір).

20 січня 2020 року, перебуваючи під підпискою про невиїзд, Микитась намагався вилетіти до Великої Британії. Його було знято з рейсу та конфісковано закордонний паспорт. 8 липня Вищий антикорупційний суд залишив Микитася під вартою, відмовивши захисту у клопотанні про перевід його під цілодобовий домашній арешт.

Максим Микитась (Фото: сторінка Максима Микитася у Facebook)

Слідство тривало. Детективи НАБУ поступово дійшли до перевірки експертних висновків щодо суми збитків нанесених потерпілим. І тут з`ясувалося, що по-перше, експертиза була фальсифікованою, а по-друге, до фальсифікації доклав рук колишній посадовець "Укрбуду", а нині заступник керівника Офісу президента Олег Татаров.

Читайте також

Хто такий Олег Татаров і яка його роль у справі

38-річний доктор юридичних наук Олег Татаров З 2011 року був заступником начальника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. У 2014 році після втечі Януковича, його звільнили з посади, тому він став займатися адвокатською практикою, був керуючим партнером адвокатського об'єднання "Татаров Фаринник Головко".

5 серпня 2020 року Татарова призначили на посаду заступника керівника Офісу Президента України. Призначення викликало критику окремих громадських діячів, адвокатів, журналістів та політологів. Водночас, 7 серпня 2020 року відразу після призначення, Володимир Зеленський (досьє Володимира Зеленського) пояснив, що Татаров є дійсно професіоналом і "несправедливо всіх людей, які очолювали ту чи іншу ланку влади за часів Януковича, вважати "старою владою"

Працюючи заступником начальника Головного слідчого управління МВС у 2011—2014 роках вів кримінальні провадження проти опозиціонерки Тетяни Чорновол, протестувальників Автомайдану та інших громадських діячів. Є адвокатом ексзаступника голови адміністрації Януковича Андрія Портнова. У 2016 році також був адвокатом нардепа від "Опоблоку" Вадима Новинського (досьє Вадима Новинського).

Олег Татаров

Олег Татаров (фото: УНІАН)

У травні 2019 року як адвокат Олесі Кузнецової, дружини загиблого Івана Кузнецова, який у травні 2018 року разом зі спільником напав на громадського активіста Сергія Стерненка, вимагав від слідчого СБУ оголосити підозру в умисному вбивстві та закінченому замаху на вбивство двох осіб Сергію Стерненку, що передбачає покарання до довічного ув'язнення.

Крім того, до призначення в Офіс президента Татаров представляв юридичні інтереси "Укрбуду". Антикорупційні органи вважають, що на прохання забудовників Татаров міг домовитись про написання позитивної для фірми експертизи. Її зробив Київський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр Міністерства внутрішніх справ.

Пізніше в "Укрбуді" посилались на цю експертизу, яка нібито показала відсутність збитків.

Аби довести причетність Татарова до махінацій "Укрбуду" НАБУ отримало дозвіл суду на проведення негласних слідчих дій, зокрема на прослуховування. І тут у справі трапилася перша юридична колізія.

Татаров досі має адвокатський статус, хоча дія його свідоцтва призупинена, тому його прослуховування можливе лише з погодження генерального прокурора. При цьому детективи НАБУ не отримували санкцію від Ірини Венедіктової (досьє Ірини Венедіктової), їхні дії погоджував прокурор Антикорупційної прокуратури. НАБУ і Антикорупційна прокуратура обгрунтовують свою позиції тим, що недоторканість не поширюється на адвокатів, чиє свідоцтво призупинене.

Однак, існує й інша думка, яку висловив керівник ЦПК Віталій Шабунін про те, що робота адвоката несумісна з посадою в ОПУ, тому адвокатське свідоцтво не має сили, а отже дозволу від Венедіктової на прослуховування Татарова не потрібно.

За інформацією ЗМІ, Татаров дізнався про прослуховування від Служби безпеки України і звернувся за допомогою до керівника ОП Андрія Єрмака (досьє Андрія Єрмака). Єрмак Татарову відмовив.

Після відмови Єрмака, Татаров дав інтерв`ю, в якому зокрема сказав, що очільник НАБУ Артем Ситник (досьє Артема Ситника) "не має морального права очолювати антикорупційне відомство держави і має піти", оскільки саме він є "корінням проблем у антикорупційній політиці держави" (детальніше про скандальне інтерв`ю Татарова читайте в нашому матеріалі тут).

Читайте також

Що розповіли ЗМІ про роль Татарова у справі "Укрбуду"

1 грудня НАБУ повідомило про чергову підозру Микитасю, тепер уже в наданні хабаря у справі квартир для Нацгвардії. Хабар давали саме за фальсифікацію експертизи.

Напередодні, 30 листопада, про підозру в отриманні цього ж таки хабаря повідомили заступнику директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС Костянтину Дубоносу.

За висновками слідчих Микитась домовився із заступником директора криміналістичного центру про внесення недостовірних даних до експертизи таким чином, щоб різниця у ринковій вартості між ЖК на Печерську і на околиці Києва була мінімальною – 7 млн грн замість 81 млн грн. В обмін на це, експерт отримав хабар у вигляді машиномісця ринковою вартістю 250 тисяч грн, повідомили в НАБУ.

Посередником саме у цій афері і був нинішній заступник Єрмака Татаров.

Того ж дня у соцмережах та ЗМІ з`явилася інформація про те, що Татарову найближчим часом вручать підозру у злочині. Зокрема про це на своїй сторінці у Facebook повідомив журналіст Юрій Бутусов. За його словами, Микитась дав свідчення в НАБУ про те, як Татаров підкупив експерта МВС Дубоноса для фальсифікації справи квартир Нацгвардії. Також Бутусов додав, що Татарова захищають в Офісі президента.

Після обшуків в Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України… НАБУ пред'явило підозру заступнику глави центру Костянтину Дубоносу.

Одночасно повинні були вручити підозру і Татарову, однак ... суддя Вищого антикорупційного суду Сергій Мойсак, який, за словами Микитася, отримував через Татарова хабар, заблокував вручення підозри найближчому соратникові Зеленського! І найважливіше - особисто президент Зеленський і глава ОП Єрмак вирішили підтримати Татарова і не збираються його звільняти навіть незважаючи на вбивчі аргументи детективів НАБУ , - заявив Бутусов.

Він нагадав, що в лютому 2020 року в мережі з'явилося анонімне відео, де Микитась обговорює з кимось свою справу і каже, що "Богдан і Єрмак - наші друзі". Однак тоді, за словами Бутусова, детективи НАБУ "взяли Микитася в жорсткі лещата"... і в результаті Микитасю довелося сісти в СІЗО на період слідства.

У серпні 2020-го Татарова призначили заступником глави Офісу президента з питань правоохоронних органів. Але оскільки Микитась вже не мав ніяких грошей, Татаров не проявляв до долі "укрбудівця" необхідного інтересу", - розповів Бутусов.

Читайте також

Він стверджує, що в цей період фігуранти справи зрозуміли, що їх зв'язки не здатні їх захистити від НАБУ, САП і ВАКС, і Микитась, а також його довірені особи вирішили піти на повне співробітництво зі слідством. Микитась дав свідчення на командувача Нацгвардії генерал-полковника Аллерова і на всіх, хто намагався в його інтересах сфальсифікувати кримінальну справу, зокрема й на Татарова.

Нібито саме Татаров отримав від Микитася велику суму грошей для передачі хабара ... судді Вищого антикорупційного суду Мойсаку - так, тому самому, який висунув таку невелику заставу в жовтні 2019 го року, - заявив Бутусов.

Також нібито саме Татаров передав хабар заступнику голови експертного центру МВС Дубоносу. У листуванні, яке потрапило в руки слідства, Татаров квапить експертизу тому, що справу затребувало НАБУ.

27 листопада детективи НАБУ і прокурори САП звернулися в ВАКС за санкцією на затримання Олега Татарова, однак справа потрапила на розгляд до того ж таки судді Мойсака, який в підозрі Татарову відмовив, і стався витік інформації в Офіс президента.

Які свідчення дали Микитась і Дубонос

За повідомленнями САП і НАБУ, заступник голови експертного центру МВС Дубонос підтвердив слідству, що він дійсно отримав від "Укрбуду" хабар машиномісцем на Печерську і що посередником у цьому був чиновник Офісу президента. Дубоноса арештували до 30 січня 2021 року із правом внесення 1 млн грн застави.

Сам Микитась розповів також про причетність Татарова до схеми, за якою нардеп втратив контроль над “Укрбудом". За словами Микитася, саме Татаров, він займався оформленням документів та перереєстрацією “Укрбуду” на підставних осіб. Татаров юридично так склав документи, що він втратив контроль над активами "Укрбуду” під "гарантії” грошей на добудову житлових комплексів.

Це він автор схем, складених ним меморандумів, по яких і вивели "Укрбуд”. Це він займався юридичним оформленням документів по перереєстрації "Укрбуду" на підконтрольних Майбороді (Олег Майборода, гендиректор "Укрбуд Девелопмент" - ред.) та Федотенкову (Дмитро Федотенков, ресторатор - ред.) підставних осіб. Татаров юридично так склав документи, що я відразу позбавлявся контролю над активами "Укрбуду” під "гарантії” грошей на добудову ЖК "на потім", - написав Микитась у соцмережах.

Він стверджує, що "Укрбуд Девелопмент” переоформили на підставних осіб, але грошей на добудову "нові господарі” так і не завели, а зосередилися на розпродажі активів.

Микитась також заявив, що після його арешту Татаров прислав свого адвоката, "і я швидко почав "тонути" по всіх фронтах”. Він звинуватив Татарова у дезінформації перших осіб держави щодо ситуації з "Укрбудом”.

Вперше в житті прошу репост і допомоги в поширенні інформації. Це і питання моєї в СІЗО безпеки, - підсумував ексглава "Укрбуду”.

Крім того, НАБУ оприлюднило листування з деталями перемовин між учасниками злочину у справі заволодіння 81 млн грн, в тому числі й щодо експертизи (повністю листування фігурантів справи можна прочитати тут).

Врешті-решт Микитась пішов на угоду зі слідством, відшкодував частину завданих збитків (50 млн грн), частково визнав свою провину і вийшов із СІЗО під цілодобовий домашній арешт. За угодою він має компенсувати ще 30 млн грн збитків і передати державі активи на 750 млн грн.

Крім того, дві співробітниці "Укрбуду" підтвердили свідчення Микитася і отримали мінімальні терміни покарання. Максимально м`якого покарання після угоди зі слідством проситимуть і для самого Микитася.

Чому Татарова не затримали

Тому, що Татаров досі на свободі і при посаді, на думку низки експертів та виходячи із заяви НАБУ, він має завдячувати власне Офісу президента та генпрокурорці Ірині Венедіктовій.

Саме Венедіктова зірвала операцію із затримання Татарова,вважає вже згадуваний журналіст Юрій Бутусов. Цю ж інформацію повідомили джерела в правоохоронних органах і виданню "Українська правда".

Йдеться зокрема про те, що Венедіктова відсторонила від справи Татарова всіх чотирьох прокурорів САП, які прийняли рішення його затримати і вели справу Микитася.

За словами Бутусова, 2 грудня о 10.00 детективи НАБУ повинні були затримати Татарова. Однак жодних слідчих дій вони зробити не змогли.

Начальник відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Роман Симків і три прокурори, які вели справу Микитася, забезпечили підписання угоди зі слідством, і прийняли рішення затримати Татарова, без всякого оповіщення були відключені від доступу до даної справи в електронному реєстрі, - написав Бутусов.

Він розповів, що в ніч з 1 на 2 грудня Венедіктова відсторонила від справи Татарова всіх чотирьох прокурорів, а процесуальним керівником у справі призначила саму себе, а також в.о. глави САП Максима Грищука, який раніше не займався цією справою.

По суті, підозрюваний врятований від затримання та притягнення до відповідальності шляхом відсторонення від посади прокурорів у справі, - написав журналіст.

Він підсумував, що тепер затримати Татарова і відправити його під варту не можна, тому що всі ті, хто повинен бути прийняти рішення, від справи відсторонені, і зараз новий склад процесуальних керівників вивчатиме справу.

Коментуючи цю подію, колишній генпрокурор України Юрій Луценко зазначив, що Венедіктова не мала права змінювати слідчих у справі Татарова.

Генеральний прокурор Ірина Венедиктова змінила групу прокурорів САП за пару годин до вручення підозри заступнику голови Офісу президента Олегу Татарову, це очевидне перевищення повноважень, - прокоментував Луценко.

За його словами, відповідно до ч. 6 ст. 36 Кримінально-процесуального кодексу, яка забезпечує незалежність діяльності САП та НАБУ, генеральний прокурор не має права змінювати групу прокурорів САП.

Він додав, що дії Генпрокурора Венедіктової підривають не тільки цю конкретну справу, а й знищують головний принцип незалежності спеціалізованих органів НАБУ і САП.

Того ж дня НАБУ оприлюднило заяву, у якій відкрито звинуватило Венедіктову у зриві слідчих дій у справі Микитася.

Ввечері 1 грудня генпрокурор таємно, не ставлячи до відома самих процесуальних керівників, без вивчення матеріалів кримінального провадження, за відсутності будь-яких правових підстав, тобто всупереч вимогам КПК, змінила процесуальних керівників у кримінальному провадженні за фактом надання хабаря за забезпечення видачі недостовірного письмового висновку судового експерта у справі щодо заволодіння 81 млн грн Національної гвардії, - йдеться в повідомленні.

Нижче у повідомленні зазначено, що через це детективи НАБУ та прокурори САП не змогли у передбачені законом терміни повідомити про підозру ще одному, вже третьому, ймовірному учаснику злочину – екстоппосадовцю державної компанії "Укрбуд" (Татарову -ред.).

Реакція на скандал в Офісі президента

В Офісі президента повідомили, що президент Зеленський жодним чином не впливає на діяльність правоохоронних органів і, зокрема, не втручався у розслідування стосовно Татарова. Про це заявив радник керівника ОП Михайло Подоляк в коментарі виданню "Інтерфакс-Україна".

І щодо свого оточення президент дотримується того ж принципу: ніякого кумівства в Офісі президента бути не може. Якщо НАБУ або будь-який інший правоохоронний, антикорупційний орган доведе причетність будь-кого до злочину, ця людина повинна відповідати за законом. Ніяк інакше, - зазначив Подоляк.

Тим часом голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін переконаний, що саме Зеленський стоїть за тим, щоб Татаров залишався на своїй посаді.

Захищати Татарова від НАБУ - це особисте рішення Зеленського. І цим рішенням президент стріляє собі та країні в голову. Можна було дискутувати, чи за його наказом Венедіктова нищить справу Роттердаму+, захищає потвор з ОАСКу і Бахматюка, блокує провадження по "ПриватБанку" і т.д. Захищати Татарова - це однозначно на всі 100% свідоме рішення Зеленського, - зауважив Шабунін.

Він додав, що це розуміють всі міжнародні гравці. Шабунін наголосив, що західні союзники не очікували того, що Зеленський не звільнить Татарова.

Бо це означає, що за два дні до того президент послам в очі брехав про відданість зобов’язанням по НАБУ. Далі більше: вже за кілька днів генпрокурорка Зеленського зриває вручення Татарову підозри від НАБУ/САП. Для всіх міжнародників очевидно, що Венедіктова ніхто і звати її ніяк. Для всіх очевидно, що це було рішення Зеленського з Єрмаком, - переконаний голова ЦПК.

Шабунін наголосив, що "Зеленський не просто залишив у власному офісі російську консерву, він захищає цю консерву від покарання за очевидний корупційний злочин".

Це означає, що Зеленському на Заході перестануть вірити від слова зовсім.., - повідомив він. – Тому західної допомоги не буде, а "Зеленському доведеться брати гроші російські".

І ОП (вже зараз пропрацьовуючи ці варіанти) переконане, що українці через це на вулицю не вийдуть. Вийдуть. В Києві вийдуть точно. А Зеленський буде цьому щиро здивованим: десь як Кучма в 2004 і Янукович в 2013, - обурився Шабунін.

Додамо, що офіційної реакції президента Зеленського, голови Офісу президента Єрмака, генпрокурорки Венедіктової та самого Татарова на усі звинувачення у корупції та її "кришуванні" поки що немає.